İşte 150.000 $ Olan Uçan Bisiklet!

Ana Sayfa Haber Teknoloji İşte 150.000 $ Olan Uçan Bisiklet!
  



Yeni nesil kişisel taşıma araçları ile ilgileniyorsanız bu yazımızda sizler için iyi ve kötü haberlerimiz var. İyi haber, uçan bisiklet için şuanda sipariş verip kişisel taşıma aracınıza 2019’un ilk çeyreğinde kavuşabilirsiniz. Kötü haber ise bu uçan bisiklet size 150.000 dolara mal olacak.

4 Adet Motor İle Havalanıyor!

Hoverbike S3 Kaliforniya merkezli teknoloji şirketi Hoversurf tarafından tasarlanmıştır. Halihazırda Hoverbike adı verilen bu uçan bisiklet modelinin satışa hazır birkaç prototipi mevcut. Karbon fiber bir gövdenin üzerine konuşlanmış 4 adet güçlü rotor ile havalanan uçan bisiklet çok şık ve fonksiyonel görünüyor.

20 Dakika Uçuş 45 Km Yol!

Şayet 150.000 dolar ödeyebilecekseniz, bu uçan bisiklet sizi güvenli uçuş mesafesi olan 6-16 metre arasına kadar yükseltebiliyor ve bu yükseklikte 96 km/saat hıza kadar çıkarabiliyor.

Şirket verilerine göre bir adet tam dolu batarya ile maksimum hızda 20 dakika uçuş yapılabiliyor. Bu da demek oluyor ki dolu bir batarya ile yaklaşık olarak 40 km boyunca seyahat edebilirsiniz. Tabi bu konuda hava koşulları da önemli. Örneğin rüzgarı arkanıza alarak ilerlerseniz çok daha fazla uzun mesafe kat edebilirsiniz.

Uçan Bisiklet

Hoversurf’un operasyon müdürü Joseph Segura-Conn verdiği bir demeçte, “Başlangıçta korkutucu gelebiliyor ancak havalandığınız andan itibaren hayatınız boyunca yaşamadığınız bir deneyimi tadıyorsunuz” dedi.

Uçan bisiklet iniş veya kalkış için herhangi bir piste ihtiyaç duymadığından herhangi bir uçuş lisansına veya motosiklet ehliyetine de gerek kalmıyor. Ancak şirketin tüm alıcılara kapsamlı bir eğitim vereceği biliniyor. Bu teknoloji harikası uçan bisiklet kontrol için sağ ve solda olmak üzere iki adet joystick ile yönetiliyor.

Hoverbike S3, 114 kg ağırlığında ve ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından belirlenen güvenlik yönergelerinin hepsini içeriyor.

Bu yeni nesil ulaşım aracının ilk müşterilerinden biri de Dubai Polis Teşkilatı. Dubai’de yaya polislerin hemen hemen hepsi 2020 yılının sonlarına doğru bu yeni nesil hava taşıtını kullanıyor olacak. Yukarıda izlediğiniz videoda da bir Dubai polisi Hoverbike için eğitim alıyor.

Hoversurf, gelişmiş uçan bisiklet ve hava taşıtları üzerine çalışmalar yapan tek şirket değil. Ulaşım teknolojilerinin uç noktalarından biri olan bu yeni araç gayet güzel çalışıyor ancak şuan için tek problem yüksek fiyatı sebebiyle alınabilirliğinin az olması gibi görünüyor.

Son derece çevreci yaklaşımı ile de dikkat çeken bu araçlar, sera gazının daha az salınımına ve ozon tabakasının korunmasına da yardımcı oluyor. Dahili bir batarya ile çalışan uçan bisiklet aynı zamanda karbon salınımına da yol açmıyor. Haliyle çevreye zararsız bir alternatif.

Bir Çok Kombinasyona Sahip!

Aracın tasarım konfigürasyonları da bir hayli fazla. Müşteriler satın alacakları uçan bisiklet modelini kendisi tasarlayabiliyor. Şirket, karbon fiber gövdeyi, rotorları, pervaneleri ve diğer ekipmanları müşterilerin zevkine göre dizayn etme vaadinde bulunuyor.

Güvenlik sistemleri ile de dikkat çeken Hoverbike , insan hatalarına karşı önlem alan yapay zeka destekli bir hata algılayıcı bilgisayar tarafından da kullanıcı fark etmeden anlık olarak takip ediliyor. Güvenlik konusunda belki de akıllara gelen sorulardan biri de açıkta dönen pervaneler. Bu durumun da güvenlik zafiyeti oluşturabileceği aşikar. Ancak şirket, bir sonraki prototipte bu pervanelerin kapalı bir kasa içerisinde muhafaza edileceğini aktarıyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir