Doğadan ilham alarak yapılan icatların örnekleri nelerdir?

Doğada yaşayan her bir canlının bir özelliği mevcuttur. Ve her  canlı gerçekten olağanüstü bir işleve sahiptir. Bu yazımda sizlere doğadan ve doğadaki canlılardan ilham alınıp yapılan veya bulunan icatlar hakkında bilgi vereceğim.

Sinek:

Doğadan ilham alınarak yapılan icatlar

4 ila 8 milimetre arasında uzunlukları değişebilen bu canlılar yıllardır çoğu kıyafetlerimizde, ayakkabılarımızda kullandığımız fermuarın icadına ilham kaynağı olmuşlardır. Evet fermuar sineklerin ağzından ilham alınmıştır arkadaşlar.

Nautilos balığı:

Arkadaşlar bu balığın vücudununun belirli bölgelerinde odacıklar vardır. Eğer balık dalmak isterse bu odacıkları su doldurur. Eğer yüzeye çıkmak isterse de bu odacıkları ürettiği gaz ile doldurur ve bu şekilde dalıp yüzeye çıkar.
Belkide ismini ilk defa duyduğunuz bu balıktan ilham alınarak “denizaltı”  icat edilmiştir. Ancak denizaltılar yüzeye çıkarken pompalar yardımı ile suyu dışarı atar.

Balina yüzgeci:

Yüzme sporu ile ilgilenenler bunu bilirler. Arkadaşlar palet balinaların arkalarındaki çift ve büyük olan yüzgeçlerinden ilham alınarak yapılmıştır. Paletlerin sudaki avantajı ise daha az güç harcayarak daha hızlı  gidebilmektir.

Yarasa:

Yarasalar görme duyuları neredeyse yok denecek kadar kötüdür. Yarasalar çevrelerindeki olan bitene hakim olmak için etrafa ultrason denilen yüksek titreşimli ses dalgaları yaymaktadır. Ve bu sesler etrafta cisim veya nese varsa ona çarpar ve yarasaya geri gelir. Bu şekilde yarasa etrafındakileri algılar. Arkadaşlar” radar”  denilen icat bu şekilde işlemektedir.

Akbaba:

Bildiğimiz yolcu uçakları ve uçabilmek için önemli rolü olan kanatları akbabaların kanatlarındaki aero dinamik yapıdan esinlenerek yapılmıştır.

Tendon:

Doğadan ilham alınarak yapılan icatlar

Çelik halatları biliriz işte bu çelik halatlar insan vücudunda bulunan hareket etmekte önemli işleve sahip ve sağlam olan tendonlardan esinlenerek yapılmıştır.

Zürafa:

Arkadaşlar G tulumu jet uçak pilotlarının G kuvvetinden etkilenmemeleri için tasarlanan bir tulumdur. Bu g tulumu zürafadan ilham alınıp tasarlanmıştır.

G kuvveti: yüksek bir hıza maruz kaldığınızda dünyada hava olduğu için hava direnci meydana çıkacaktır ve bu sizin hızınıza karşı olan havanın direnci durumunda oluşan olaya G kuvveti diyoruz. Eğer dünyada hava olmasaydı G kuvvetinin oluşabilmesi mümkün olmayacaktır..

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!