İtalya, dünya genelinde korona virüsten dolayı en fazla ölüme ve en yüksek ikinci vakaya sahip olan ülke oldu. Cuma günü, İtalya 5,994 yeni korona virüs vakası ve 627 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Aralık ayında korona virüs pandemisinin başlamasından bu yana bir ülkenin tek günde en büyük ölüm oranı gerçekleşmiş oldu. (Çin'de bile salgından ölen sayısı bir günde 150 olmuştu)

İtalya ilk korona virüs vakasını 31 Ocak’ta bildirmişti. Şu anda ülke de 47.000’den fazla vakayı ve 4.000 ölümü doğruladı. İtalya salgını kontrol altına almakta zorlanıyor. Her gün inanılmaz derecede ölümler ve yeni vaka sayıları artarken, salgın eğrisi hala yukarıya doğru çıkıyor.

italya korona virus haritasi

İtalya’da Korona Virüs Salgını Bir Anda Arttı!

italya korona virus vakalari

İtalya’nın ilk korona virüs vakasını doğrulamasından sonraki haftalarda, sayı oldukça düşük seyretti. Daha sonra 23 Şubat ve 1 Mart arasında, korona virüs ile enfekte olan İtalyanların sayısı 10 kat arttı. Mart ayının başından bu yana, vaka sayısı 1.700’den 47.000’in üzerine çıkmış olan oldu. Bu arada, ölüm sayısı ise 100 kat arttı. 34’ten 3.400’e çıktı.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, ülkenin 60 milyon vatandaşını karantinaya aldıklarını duyurdu. Sadece temel gıda yerlerin açık olacağın dile getirdi. Eczanelerin ve marketlerin açık kalmasına izin verildi. Karantinanın 3 Nisan’da bitmesi gerekiyordu fakat Conte, İtalyan gazetesi Corriere della Sera’ya yaptığı açıklamada karantinanın uzatılacağını söyledi.

Diğer yandan, İtalya’nın sağlık sistemi, sürekli gelen hastalar, yatak eksikliği ve tıbbi kaynak sıkıntısı ile de ayrıca sıkıntılar yaşıyor. Doktorların hasta seçtiğini daha genç ve hayatta kalabilme olasıkları olan kişilere ağırlık verdiklerini bildirdi.


Trend içerikler

Kaynak : https://www.businessinsider.com/coronavirus-cases-italy-continue-to-rise-each-day-chart-2020-3
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!