Japonya’nın Biyoterapi Geliştirme Araştırma Merkezi, tesadüf eseri erimeyen dondurma yapmanın yolunu buldular.

Bu araştırma bir amaç için gerçekleştirilmedi, tamamen tesadüf eseri ortaya çıktı. Kanazawa merkezli araştırma merkezi olan BGAM uzmanları, bir pastaneye giderek pasta şefinden, çileklerden elde edilen sıvı olan polifenol kullanarak bir tatlı yapmasını istediler.

Ancak pasta şefi, çilek polifenolü eklendiğinde kullandığı süt kremasının anında katılaşmasından şikayet etmeye başladı. Bu durum Japon araştırmacıları harekete geçirdi.

Tomihisa Ota, Kazanawa Üniversitesi Eczacılar Birliği profesörü verdiği bir demeçte; ‘Polifenol sıvısı, su ve yağın ayrışmasını zorlaştıran özelliklere sahiptir. Bu yüzden onu içeren bir krema orijinal şeklini her zamankinden daha uzun süre muhafaza edebilecek ve erimesi de çok daha uzun zaman alacaktır’ dedi.

Haberi yapan bir muhabir, 28 derecelik bir sıcaklıkta dondurmanın 5 dakika durmasına rağmen hala orijinal şeklini koruduğunu ve tadının da lezzetli olduğunu söyledi. Ayrıca SoraNews tarafından yayınlanan bir rapora göre, dondurma üç saat boyunca sıcakta bırakılmasına rağmen bile şeklini korumayı sürdürüyor.

Araştırma merkezi, şimdiden erimeyen dondurmaları, ülkenin dört bir yanında dükkanlarda üretmeye başladılar.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir