Japonya, ABD savaş gemisini korumak için büyük savaş gemisi gönderdi

Ana Sayfa Haber Japonya, ABD savaş gemisini korumak için büyük savaş gemisi gönderdi
Yunus Emre İyitütüncü   

Okuma süresi : dakika


Japonya’da , uzun zamandan beri  tartisilan askeri yasalar, yürürlüğe girdiğinden beri  yaptığı ilk operasyonda en büyük savaş gemisini gönderdi.
Helikopter taşıyıcısı Izumo, Japon  sularında  ABD savas gemisine eşlik ediyor.ABD savas gemisi Carl Vinson uçak gemisi grubu da dahil olmak üzere bölgedeki donanma filosuna yakıt ikmali yapacak.

Reklam ucuz duvar kağıdı

Kuzey Kore, bölgedeki gerginliklerin artmasıyla birlikte Carl Vinson ve diğer bir ABD denizaltısını batırma tehdidinde bulundu.

Bu arada , ABD ve diğer ülkelerin  nükleer ve füze faaliyetlerini durdurmaları yönündeki uyarılarına rağmen Pazar günü başarısız bir füze testi daha gerçekleştirdi.

BBC’nin Tokyo’daki aldığı bilgiler ışığında Rupert Wingfield-Hayes, Izumo’nun Japon donanmasının gururu olduğunu ve bugüne kadarki en büyük savaş gemisi olduğunu söylüyor.

The Japan Times gazetesinin haberine göre, 249 metre uzunluğundaki Izumo, dokuz helikopter taşıyabiliyor ve ABD’nin amfibik saldırı taşıyıcılarını andırıyor .

Kyodo haber ajansı, ABD savaş gemisi Tokyo’nun güneyinde Yokosuka üssünü terk edeceğini söyledi ve batı Japonya’da Shikoku sularına eşlik edeceğini bildirdi.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe’ye göre, Japonya fantastik  ve güçlü  ordusunun  izin verilen sınırları korumaya çalışmaktadır.  Kore yarımadasında gerginlik yaşanırken,  BBC Muhabirine göre ; Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı sonrası Anayasasına göre , kendi savunması  haricindeki çatışmaları çözmek için askeri güç  kullanmayı yasaklıyor.

Izumo, 2015 yılında Japonya’nın “toplu savunma” olarak bilinen saldırı altında bulunan  müttefik güçlerine  yardım amaçlı olup , yeni yasalar uyarınca askeri tatbikatlar dışında konuşlandırılan ilk savaş gemisidir.

 

Kaynak:BBC News

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir