Araştırmacılar salı günü yaptığı açıklamada, batı Japonya’da dünyanın en küçük dinozor yumurta fosilinin keşfedildiğini söyledi. Yumurtanın 4,5 cm x 2 cm boyutlarında olduğunu belirttiler.

Ekibe göre, 100 milyon yıl önce sadece 10 gram ağırlığında olduğu tahmin edilen yumurtanın fosili, Hyogo Eyaleti  Tamba’daki İlk Kretase Dönemi’ne ait bir tabakada bulundu.

Japonya’da Dünya’nın En Küçük Dinozor Yumurtası Fosili Keşfedildi!

En Küçük Dinozor Yumurtasi Fosili Keşfedildi-photo

Doğa ve İnsan Etkinlikleri Müzesi ve Tsukuba Üniversitesi, Hyogo’daki fosilleri analiz eden araştırmacılar, kuş olmayan küçük bir Theropod‘a ait olduğunu söyledi.

Küçük dinozorların iskelet kalıntıları, aynı zamanda bir Theropod olan Tyrannosaurus gibi büyük dinozorlarınkinden daha az yaygındır ve ekibin bir üyesi olan Tsukuba Üniversitesi’nden Kohei Tanaka, keşfin ”küçük dinozorların üreme ve yuvalanmalarına ışık tutuyor” açıklamasında bulundu.

110 Milyon Yıl Öncesine Ait Yumurta!

dinazor keşfedildi

Ekip, 2015-2019 yılları arasında 110 milyon yıl öncesine dayanan, dört fosil yumurta ve 1.300’den fazla yumurta kabuğu parçası bulan tabakayı inceledi.

Himeoolithus murakamii olarak isimlendirilen yeni keşfedilen bulguyu da içeren dört farklı kategoriye ayrılabileceğini doğruladı.

Ekip, keşfin dünyanın en zengin Alt Kretase fosil yumurta alanlarından biri olarak bilinen bölgede çeşitli küçük dinozorların birlikte yuvalandığını belirtti.

Fosilleşmiş dinozor yumurtaları Moğolistan ve İspanya ülkeleri dahil olmak üzere başka yerlerde de bulunmuştur fakat bunların çoğu 5 ila 7 cm uzunluğundadır ve yaklaşık 30 gram ağırlığındadır.


Kaynak : https://www.japantimes.co.jp/news/2020/06/23/national/science-health/world-smallest-dinosaur-egg-japan/#.XvNH5pMza00
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER