Teknoloji dünyasını yakından takip eden Jelibot şirketi başarılı çalışmaları ile kendisi geliştirmeye devam ediyor. Sesli yanıt ve yazılı dijital asistan olarak kullanıcılarına hizmet sağlıyor.

Jelibot Sesli Seyahat Asistani ile Islerinizi Kolaylastirin

Yapay zeka, diyalogsal ve sesli yanıt teknolojileri kullanılmaktadır. Dahası sosyal medya entegrasyonlu müşteri destek ve çağrı merkezi süreçlerini self servise çeviren yazılı ve sesli dijital asistan platformudur. 

Jelibot.com, firmaların işlerini oldukça kolaylaştırmaktadır. Şirketlerin dijitalleşme sürecinde yaşadıkları sorunlara çözümler sağlamaktadır.

  • Çağrı merkezi ve müşteri destek süreçlerindeki problemleri çözmek,
  • Süreçleri otomatize etmek,
  • Müşteri deneyimini uçtan uca analiz etmek,
  • Maliyeti düşürebilmek amacıyla akıllı self servis çözümler sağlamak,
  • Yapay zeka ve doğal dil işleme teknolojilerini içeren bir dijital asistandır.

Müşterilerine self-servis çözümler sunmak hedefiyle web sitesi, sosyal medya, mesajlaşma uygulamaları, e-posta gibi iletişim kanallarından yararlanan işletmeleri hedef alarak, sesli ve yazılı mesajları ve ürün yorumlarını duygu analizinden geçirmektedir. Diğer yandan ise kullanıcılara karşılarında insan varmışçasına doğal ifadelerle konuşarak etkileşim kurma olanak sağlamaktadır.

Kullanıcıların ifadelerinden ne demek istediklerini doğru bir şekilde anlayan, karmaşık sorularını bile cevaplayan Jelibot.com’u kullanan firmalar, müşterilerin artan talep ve beklentilerini karşılayabilmekte ve operasyonel maliyetleri düşürerek daha yüksek bir Yatırım Getirisi (ROI) elde etmektedirler.

Self servis, müşteri deneyimini iyileştirme ve iş gücü verimliliğini artırma açısından büyük önem teşkil etmektedir.

Jelibot.com, işletmelere verimliliklerini artırma ve müşteri deneyimini iyileştirme fırsatı sağlamaktadır. Müşteri bağlılığını, satış rakamlarını ve yatırım getirisini artırmaktadır. 

Proje 15 Ocak 2020 tarihinde Antalya Teknokent’te BIGG 1512 desteğini alarak kurulmuştur. 07.2020 Tarihinde KOSGEB İleri girişimci desteğini almıştır. Kurucusu Deniz Gül Özcan olup, sosyal medya https://www.linkedin.com/in/denizgul/ hesabından kurucu bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Jelibot Hangi Alanlarda Kullanılır?

Yapay zeka teknolojisi ile donatılmış uygulamanın kullanım alanlarına bakalım.

  • Information Technologies
  • Social Network
  • Telecommunication
  • Tourism
  • Travel / Event

Dijital dönüşümünü tamamlamış, müşterilerine online da ve mobil uygulamalar aracılığıyla hizmet vermektedir.

Çağrı merkezi kurmak isteyen yada bulunduran, sosyal medya, mesajlaşma uygulamaları üzerinden pazarlama ve müşteri destek sağlayan müşteri memnuniyetini arttırırken maliyeti düşürmeye çalışan, bulut sistemine geçiş yapmış/yapmak isteyen firmaları hedef almıştır. 


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER