İnsanoğlunun uçma fikri sadece bugün değil, geçmişte de olmuştur. Tabi günümüzdeki teknoloji ile birlikte çok önemli yol kat etmiştir. Hatırlarsınız Jetgiller diye bir çizgi filmi vardı, resmen uzay teknolojisini yaşıyordu, şu anda çizgi filmi gerçekleştirmeye çok yakınız.

Dubai merkezli firma olan Jetman, kısa filmlerinde; 2015’te YouTube’da paylaştığı videoda Young Feathers, sırtlarında kanatlı jetpack ve jet motorları olan kuşlar gibi Dubai gökyüzünün etrafında uçan iki pilot gösterdi.

İki pilot Yves Rossy ve Vince Reffet Jetpack ile uçan insanlardı. İsviçreli Askeri Pilot olan Rossy, havacılık meraklısı olan bir insandır. O zamandan beri sırtında bir Jetpack ile uçuyor.

JETPACK İle Uçmak

jetpack ile ucmak webhakim

Vince Reffet profesyonel bir paraşütçü ve Rossy’nin ortağı. Son zamanlarda Jetman’ın Jetpack’lerinden birini aldı olağanüstü yeni bir rekor kırdı, yerden yaklaşık olarak 6.000 fit yüksekliğe uçtu.

Jetman Dubai’den yeni bir videoda aşağıdaki videoda Reffet, Skydive Dubai pistinde sırtında jet motorları tarafından desteklenen bir karbon fiber kanat taşıdı. Yaklaşık 50 testten sonra, güvenlik kabloları ve düşme durdurma sistemi kullanarak Vince bu dublörü gerçekleştirebildi.

 

Piste, Vince’in ilk önce yerden kalktığı ve yaklaşık 2 dakika boyunca Basra Körfezi sularının üzerinde uçtu. Bu, yeni geliştirilmiş Jetpack’i kullanarak jet-man hareketlerini test etmekti. İleri ve geri hareketlerin, durma ve dönüşlerin kontrollerini test ettikten sonra, Reffet başladığı yere geri döndü.

Jetpack İle Yeni Bir Rekor

jetpack

Geri döndükten hemen sonra pilot yeniden uçmaya başladı. Bu sefer sadece alçak irtifalarda gezmedi. Pilot ortalama 240 km  hızla Palm Jumeirah Beach Residence’a doğru hızlandı.

Şirketin blog gönderisine göre, pilot 8 saniyede 100 metre, 12 saniyede 200 metre, 19 saniyede 500 metre ve sadece 30 saniyede 1000 metre yüksekliklere ulaştı. Bu rakamlar inanılmazdı. Yerden 1.800 m yükseklikte bir döngü ve daire yaptıktan sonra, Reffet 1.500m’de paraşütünü açtı ve Skydive Dubai’ye güvenle indi.

”Bu durumun sadece Gta Vice City oyununda kalmaması için uğraşıyoruz” diye şirket açıklamalarda bulundu.

Trend içerikler

Kaynak : https://beebom.com/jetpacks-soon-become-reality/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!