Ana Sayfa Haber Dünya’nın İlk Robot Avukatı ‘DoNotPay’

Dünya’nın İlk Robot Avukatı ‘DoNotPay’

AI kullanarak ücretsiz hukuk müşavirliği sağlayan bir chatbotunuzla artık itiraz mektuplarınızı kolayca yazabileceksiniz.

0
138

İki yıl önce Stanford Üniversitesinden Joshua Browder, New York ve Londra’da park cezalarına itiraz edebilecek bir chatbot yarattı. 2016 Haziran’ına kadar DoNotPay, % 64 başarı oranıyla 160.000 park bilgisine başarıyla itiraz etti ve Browder, bu yılın başlarında ABD, İngiltere ve Kanada’daki sığınmacılara yardım etme olanakları ekledi . Şimdi, bot, 50 eyalette ve İngiltere genelinde 1.000’in üzerinde farklı yasal konuyla yardımcı olabiliyor.

donotpay

DoNotPay’in Kullanımı

DoNotPay’in AI destekli yardımını kullanmak için, sorunuzu arama çubuğuna yazmanız yeterli. Arama verilerinde bulunduğunuz yere özgü ilgili yardım pop-upları(bağlantıları) bulunur. Farklı seçenekler üzerinde gezinirseniz , bir chatbot size sorular sorar ve bir mektup veya diğer yasal belgeleri bir araya getirir. Botlar, doğum izni talepleri, ev sahibi tartışmaları, sigorta talepleri ve taciz gibi konularda mektup yazmanıza veya formlar doldurmanıza yardımcı olabilmekte.

Ayriyeten Browder, sohbet botunun hükümet görevlilerinin zaman ve paradan da tasarruf edebileceğine inanıyor. “Herkes kazanabilir” diyor ve “Sanırım hükümetler, park ceza başvurularını okumak için insanlar istihdam ederek büyük miktarda para harcamıştı. DoNotPay onlara açık ve okunması kolay bir biçimde gönderir. ”

Üstelik Bedava

Browder henüz herhangi bir dış finansman kabul etmedi, ancak DoNotPay’in para kazanma işlemi gelecekte olacak gibi. Bunun nasıl olacağına karar vermediği halde Browder, örneğin kentine özgü bir park bilet botuna sponsorluk yapan bir otomobil bayii gibi bot sponsorlukları bulmayı düşünüyor.

Buluşunu “dünyanın ilk robot avukatı” olarak nitelendiren Browder, botun 375.000 park biletini iki yıl içinde yenmesine yardım ettiğini belirtiyor. Bu başarı, botun üstlendiği 1.000 yeni yasal alana dönüşebilirse, DoNotPay ciddi bir şekilde ücretsiz bir hukuki yardım haline gelebilir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir