Uzay aracı olan Juno 2016’dan bu yana Jüpiter’i keşfetmektedir. Atmosferini taradı, manyetik ve yer çekimi alanlarını görüntüledi ve bunu haritalaştırdı.

jupiter resim

Kutupların görüntülerini net olarak kaydetmek için özel tasarlanmış bir kamera olan JunoCam’i de taşıyor; daha önce keşfedilmemiş dev gaz alanlarını da yakalamış oldu.

Yarı profesyonel olan Astronomi topluluğu, JunoCam’in gezegeni ne zaman ve nerede fotoğraflaması gerektiğini belirleyerek planlamaya yardımcı olduğunu açıklıyor. Dünya’ya en çarpıcı görüntüleri de aktarmış oldu.

jupiter olaganustu cekim

 

Gönderenler arasında bilim camiasında çalışan insanlar bulunmaktadır. Kaliforniya’da bir NASA araştırma ve geliştirme merkezi olan Jet Propulsion Lab’ın yazılım mühendisi olan Kevin Gill, veri görselleştirmede çalışmakta ve görüntü işleme konusunda profesyonelce uğraşmaktadır.

jupiter yer cekimi

 

”Uzay aracı dönerken JunoCam bir dizi resim çekecek. 58 dereceye kadar genişlik ve 360 ​​dereceye kadar uzunluk olacak şekilde ayarlayacak. Ayrıca Juno, yörüngesindeki Jüpiter’e en yakın nokta olan perijove’u tamamlayacak ve sonra verileri iletmeye başlayacak.”

jupiter balik

Juno ne görüntüleyebildi? Bilim adamı Kevin Gill, ”kutuplardaki silikonları görebildik” diyor. Ayrıca ” Gill’in diğer önemli olayları arasında Juno, Jüpiter’in Büyük Kırmızı Noktasına bakıyor ve perijove 24’ten son bulgular yer alıyor. “Bir görüntü var ki adeta bir koi balığı gibi görünüyor” diyor Gill. “Kuzey Yarımküre’de de turuncu bir bulutun olduğunu söylüyor.

 

 

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Kaynak : https://edition.cnn.com/2020/02/21/world/modern-explorers-junocam-nasa-photography-intl-scn/index.html
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!