Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okulların son durumu ile ilgili açıklama yaptı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ''21 Eylül'de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilmiş sınıflarda aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitime başlanacak.'' dedi.

Bakan Selçuk bilim kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamalarda, özet olarak Bilim Kurulu’nun tavsiyesi ile aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitime başlanacağını söyledi. Haliyle öğrenciler ve veliler kademeli eğitim nedir, seyreltilmiş eğitim modeli ne demek, aşamalı ve seyreltilmiş eğitim nedir gibi önemli soruları merak etmektedirler.

Seyreltilmiş yüz yüze eğitim nedir?

Kademeli Eğitim Nedir

31 Ağustos tarihinde açılması planlanan okullarla ilgili farklı senaryolar mevcut. Bunlardan başlıcaları:

1. Senaryo: Okulların çocuklar için sosyal mesafe korunarak, ortak kullanım alanları ve dersliklerde metrekare hesabıyla oturma düzenleri planlanarak, sınıflardaki öğrenci sayısı azaltılarak 18 milyon öğrenci için okulların açılması planlanıyor.

2. Senaryo: Bilim Kurulu’nun pandeminin seyrine göre, okulların tüm çocuklar için açılma şansı kalmazsa yarı zamanlı açılabilir.

Kademeli Eğitim Nedir?

3. Senaryo: Okullar salgının ağır seyrettiği bazı şehirlerde açılmaz ve diğer salgını az hisseden bölgelerde, il dışı seyahat kısıtlaması ile birlikte açılabilir. Okulların açılmayacağı şehirlerde yani virüsün yoğun şekilde hissedildiği şehirlerde ise telafi eğitimleri yapılacak.

Yarı Zamanlı Eğitim Nedir?

4. Senaryo: Eylül ve Ekim’de olası ikinci dalga salgına karşı bu yıl yarı veya tam olarak uzaktan eğitime geçiş ile ilgili alt yapı hazırlığı tamamlandı. 2020-2021 Eğitim/Öğretim yılında uzaktan eğitim, ikinci dalgaya karşı tamamen yapılabilir durumda.

Kademeli Eğitim Nasıl Olacak?

Kademeli eğitim nedir: Anasınıfı bir, ikinci sınıfların okula başlaması. Durum değerlendirmesi yapılıp ardından diğer sınıflara kademeli olarak geçilmesi. İlk olarak bu yaş grubunun okula başlama sebebi yapılan araştırmalarda bu yaştaki çocuklara virüsün bulaşma oranı düşük.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!