Kan grubu O olan kişiler covid-19’a karşı daha fazla korunuyor. Kan grubu A olan bir kişi korona virüsünü O kan grubunda bir kişiye bulaştırırsa, O kan grubunda olan kişi virüse karşı savaşabilecek çok daha fazla antikorlara sahip olacaktır.

Salgında tüm dünyada yapılan çalışmalara göre, A grubundaki insanlara kıyasla, kan grubu O olan kişilerin covid-19 hastalığına yakalanması daha düşüktür.

Pandemi tüm dünyaya yayıldıktan sonra, doktorların ve bilim insanlarının şaşırdığı konuların başında bazı insanlar neden korona virüse yakalanması daha kolay ve hastalığa daha yatkınlar? 

Kan Grubu O Olan Kişiler Korona Virüse Karşı Daha Fazla Korunuyor!

Kan Grubu O Olan Kişiler Korona Virüse Karşi Daha Fazla Korunuyor

Dünya genelinde yapılan çalışmalar sonucunda, genetiğin virüse yakalanma konusunda oynadığı bağlantıyı araştırdı. Bunun sonucunda spesifik olarak kan grubunun oynadığı rolü saptadılar. Çalışmalar sonucunda: Kan grubu O olan kişilerin Covid-19’a yakalanma riski daha düşük olduğu ortaya çıktı.

Covid-19 salgının merkez üssü Wuhan’dan, kan grubu ile virüs arasındaki bağlantıyı araştıran iki çalışma ortaya çıktı. Kan grubu ile yeni korona virüs olan SARS- CoV-2’nin neden olduğu zatürre olma riski arasındaki bağlantıyı araştıran çalışma. İtalya ve İspanya’dan yapılan bir diğer çalışma ise genetik ve SARS-CoV-2 solunum yetmezliği arasındaki bağlantı.

Ancak görünüşe göre en popüler ve en son çalışma, kişisel genetik şirketi 23andMe tarafından kan grubunun virüste rol oynadığına dair yapılan araştırmadır. 23andMe, genetik geçmişlerini, belirli kanser türleri gibi genetik olarak bulaşan bazı hastalıklara yatkınlıklarını öğrenmek isteyen kişilere kişisel genetik test kitleri gönderen bir şirkettir.

Şirketin bloguna göre, 750.000’den fazla katılımcıya çalışma yaptılar. Ön verileri, O kan grubunun virüse karşı koruyucu göründüğünü ve korona virüse yakalanmaları diğer bireylere göre % 9-18 daha az olduğunu göstermektedir.

Kan Grubu Enfeksiyonda Nasıl Bir Rol Oynar?

Kan Grubu O Olan Kişiler Korona Virüse Karşi

Cevap tam olarak bilinmemek ile birlikte, İspanya ve İtalya’da yapılan araştırmanın baş bilim adamı Andre Franke, New York Times’a öneride bulundu. Kan tipini kodlayan gen bölgesinin, yüksek seviyelerde anahtar bağışıklık molekülleri ile ilişkili olduğunu belirtti.

Çalışmaları solunum yetmezliği nedeniyle hastaneye yatırılan 1.980 korona virüs hastasının DNA numunelerinin çıkarılmasını içeriyordu. Genotipleme adı verilen hızlı bir teknik kullanarak örnekleri taradılar ve yaklaşık dokuz milyon genetik mektuba baktılar. Araştırmacılar daha sonra aynı deneyi korona virüs olmadan 2.205 kan donörü üzerinde gerçekleştirdiler. Hastaların, hasta olmayanlara kıyasla bir dizi benzer genetik varyantı paylaştıklarını gördüler.

0 kan grubu korana viruse karşi daha etkili

Bilim adamları, sonuçta buldukları loci adı verilen genomda lekeler arıyordu. Kan grubunu belirleyen gen bu noktalardan birindedir. Analizler doğrultusunda virüsün kan grubu A pozitif olan kişiler için daha yüksek risk teşkil ettiği ortaya çıktı. Kan grubu O olanlar içinse virüse karşı daha koruyucu bir etki gösterdi.

2005 ve 2002 yıllarında SARS salgını sırasında yapılan diğer araştırmalara göre O kan grubu koruma teorisini desteklemektedir. Bir Hong Kong hastanesinde yapılan araştırmada, 45 sağlık çalışanına maruz kalmış enfekte bir hastayı analiz etti. Kan grubu O olan 18 kişiden 8’i (% 44) enfekte olmuş, diğer kan tiplerine sahip diğer 27 kişi ile karşılaştırıldığında, 23’ü virüse yakalanmıştır.( Sayının neredeyse 2 katı olduğu görülüyor)

Sonuç olarak daha derin bir analiz ortaya konulduğunda, kan grubu O olan bir kişi, kan grubu A grubundaki bir kişiden virüs bulaşmasına karşı daha fazla antikorlara sahip olacaktır.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Kaynak : https://www.jpost.com/health-science/people-with-blood-type-o-are-more-protected-against-covid-19-studies-show-631502
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!