Kanada Başbakanı Justin Trudeau, korona virüsün ülke içinde daha fazla yayılmasını önlemek için Kanada genelinde ciddi önlemler almaya karar verdi. Bunlardan biride sınırları kapatmak oldu.

Kanada’nın ABD vatandaşları haricinde, vatandaşı olmayanlara ve daimi ikamet statüsüne sahip olmayanlara sınırlarını kapatması oldu. Bu arada kargo ve yük taşımacılığı bunun dışındadır.

ABD Vatandaşları Haricinde Sınırlar Yabancılara Kapatıldı!

kanada sinirlari kapatti webhakim

 

Trudeau Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, sınırları kapatmaya ek olarak, Kanada vatandaşları da dahil olmak üzere hastalık belirtileri olan tüm yolcuların uçuşlarına izin verilmeyeceğini dile getirdi ve  ”Açık olalım, yurt dışındaysanız, hemen eve gelmelisiniz. Daha yeni geldiyseniz de, 14 gün boyunca kendinizi izole etmelisiniz” dedi.

Trudeau’ya Kanada hükümetinin ABD vatandaşlarını neden bu yasak dışında tuttulduğu soruldu. Buna ise sağlıklı bir cevap vermedi. ”Stratejik konuma sahip ülkeler ve gelişmekte olan olan ülkeler bunları yapabilir” dedi.

Sınırları Amerikalılara açık tutma gerekçesinin altında yatan sebep, ülkelerin ekonomisinin birbiriyle iç içe olduğunu görünüyor. İlerleyen zamanlarda bu yasak ABD vatandaşları içinde uygulanabilir.

Kanada Vatandaşlarına Gereken Destek Sağlanacak

kanada sinirlari kapatti

Sınırı kapatmalar hava yolu mürettebatının yanı sıra kamyon şoförleri gibi ticari kapasitede çalışan bireyleri de kapsamamaktadır. Trudeau ayrıca, yurt dışından eve dönmek isteyen yada hastalık semptomları gösteren Kanadalılara finansal desteğin verileceğini söyledi.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Kaynak : https://techcrunch.com/2020/03/16/canada-closes-border-to-all-foreign-nationals-except-americans-will-block-even-citizens-with-symptoms/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!