Koronavirüs salgınında vaka ve ölüm oranlarında artış olmasından dolayı tedbirler gündeme geliyor ve bölge bölge uygulanıyor. Bilindiği üzere bazı kişiler ise ev karantinasın olmakta fakat bunu dinlemeyip sokağa çıkan kişiler mevcut. Dahası bu yasağı delenlere yurtlarda kalma ve para cezası gibi işlemler uygulandı fakat bu yasakları da dinlemeyenler için hapis cezası geliyor. 

Diğer yandan karantina kurallarını tanımayan  Türk Ceza Kanunu’nda yer alan ‘bulaşıcı hastalık tedbirlerine aykırı davranış’ maddesinden 1 yıla kadar hapis cezası verilmesi gündeme geldi.

Karantinada Olanlar Dikkat! Bunu Yaparsanız Hapis Cezası Yolda!

unu Yaparsanız Hapis Cezası Yolda

Bilindiği üzere Ankara’nın en önemli gündem maddelerinden biri koronavirüs salgını. Hükümette yapılan toplantılarda, pandeminin sonbahar aylarında geleceği nokta ve kışın nasıl bir tablo beklendiğine dair değerlendirmeler yapıldı.

Şimdiye kadar alınan kararlara bazı bölgesel ilaveler yapılmasına karar verilmesine karşın, sokağa çıkma yasağı gibi uygulamalar henüz düşünülmüyor. Kurallara uyulmasının denetlenmesiyle ilgili yöntemler devreye sokulacak. Denetlemede ciddi sonuçlar alınması durumunda, pandemiyi nisan mayıs seviyesinde tutmanın mümkün olabileceği ifade ediliyor. Cezasını ödemeyenin “kamu hizmeti alamaması” gibi bir dizi uygulamanın sonuçları olacak.

Ayrıca “bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranışa ilişkin” cezaların devreye sokulması sağlanacak. 2 aydan, 1 yıla kadar öngörülen cezaların uygulanması işe yarayacağı ve caydırıcılığı olacağı ön görülüyor.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!