Kehribar Nedir ve Kehribar Faydaları Nelerdir?

3
kehribar nedir

Doğada bir çok maden günümüzde mücevherat olarak değerlendirilir ki, kehribar tüm bu mücevher taşlarından çok başka bir yapı olarak karşımıza çıkar. Bir maden veya aslında bir taş olmayan maden oldukça farklı bir yapıya sahip ender doğal materyallerdendir. Pekiyi kehribar nedir? Pek çok kaynakta hakkında efsaneler üretilen kehribar faydaları gerçekten söylendiği kadar fazla mıdır veya bu faydalar gerçekçi midir?

Kehribar Nedir?

Bitkilerin bazıları, çevrelerindeki zararlılardan korumak için reçine salgılar. Bu madde başlangıçta akışkandır ve zaman içerisinde sertleşerek yarı saydam bir taşa dönüşür. Bu materyal aslında bir taş değildir ve maden olarak kabul edilmez. Ancak binlerce yıl toprak altında kalan reçine doğada çözünmeyip, çok sert bir hale dönüştüğünden bir taş kadar kararlı bir maden formuna girer. Yani kehribar nedir? Dendiğinde cevabımız; fosilleşmiş reçine olacaktır. Bu noktada kehribar faydaları tanımdan dahi kendini gösterebilmektedir. Zira ağaçlar için faydalı bir savunma mekanizması olan reçine elbette insanlar için de bir çok faydayı sunar.

kehribar nedir

Kehribar Faydaları

Kehribar faydaları, başta güçlü bir antiseptik olmasından dolayı, bakterileri kendisinden uzaklaştırması olarak kabul edilir. Kullanıldığı hiçbir yerde bateri oluşmaz ve var olanlar yok olur. Bu nedenle kehribar tespih gibi bakteri toplama potansiyeli olan aksesuarlarda yoğun biçimde kullanılır. Gerdanlık olarak kullanılan kehribar faydaları ise henüz bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da tiroit hastalığına iyi geldiği şeklinde tanımlanır.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here