Kendiliğinden şarj eden batarya artık telefonunuzun ömrünü uzatacak

Ana Sayfa Haber Teknoloji Kendiliğinden şarj eden batarya artık telefonunuzun ömrünü uzatacak
Yunus Emre İyitütüncü   Teknoloji’nin hayal kırıklıklarından bir tanesi de bataryaların çok kısa süre içerinde tükenmesidir.Günümüzde cihazların pil ömürlerinin çok kısa sürmesi ve kısa sürede tükenmesi kullanıcıları açısından büyük bir sorun, öyle ki insanları bazen evlerde, iş yerlerinde veya kafelerde prizlerin yanında tutsak bırakabiliyor.

Ancak insanlığa büyük bir adım daha bilim adamlarından geldi.Bilim adamları, güneş enerjisiyle çalışan bir telefon pili geliştirmeye yönelik adımlar attı. Araştırmacıların inançlarına göre, kendilerini şarj eden telefonlar artık çok büyük bir avantaj sağlayacak.

Kendiliğinden-şarj-eden-batarya-artık-telefonunuzun-ömrünü-uzatacak--webhakim-p-1449

Telefona takılan güneş enerjisiyle çalışan harici şarj cihazları mevcut olsa da, Montreal’deki McGill Üniversitesi’ndeki bilim adamları ve Kanada eyaletinin Hydro-Quebec’indeki bilim adamları, ışık elde  eden materyalleri dahili bataryaya entegre etmenin bir yolunu buldu.Katota bir ışığa duyarlı boyayla moleküller ekleyerek telefonun ana şebekeden beslendiği pil terminalinde şarj sürecini güneş enerjisi kullanarak entegre edebildi.
Testler ışığa duyarlı moleküllerden az miktarda güç üretmenin mümkün olduğunu gösterdi.

Bilim adamları, şimdi bir cihaza güç sağladığında enerji depolayan ve serbest bırakan uygun bir anot geliştirmeleri gerektiğini söyledi.Başarılı olsalardı, kendiliğinden şarj eden ilk lityum iyon pilini yaratacaklarını, ancak yıllar alacağını söylediler.

Kendiliğinden-şarj-eden-batarya-artık-telefonunuzun-ömrünü-uzatacak--webhakim-p-1448
Hydro-Quebec’teki Andrea Paolella, ” Teorik olarak konuşurken, amacımız yeni bir hibrid güneş pil sistemi geliştirmektir;ancak onu minyatür hale getirirken üretebileceği güce bağlı olarak telefonlar gibi taşınabilir cihazlar için uygulamalar yapmayı hayal edebiliyoruz ” dedi.Çalışmalarına hız kazandırdılar.

Güneş enerjisine sahip bir telefonun prototipleri oluşturuldu, güneşe karşı duyarlı oldu, ancak telefonlar pilin içine ışık verecek şekilde yeniden tasarlanmalıdır.

Son yıllarda işlemciler, ekranlar ve diğer akıllı telefon bileşenlerindeki gelişmelere rağmen, pillerdeki teknoloji pek değişmedi. Gelişmeler büyük ölçüde telefonların daha da büyüdüğü anlamına geliyor; bu da daha yüksek kapasiteli bataryalara oluşturabilecek anlamına geliyor.

 

Kaynak : http://www.telegraph.co.uk/technology/2017/04/25/self-charging-battery-could-put-end-phone-dying/

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir