Kendini Onarabilen Ekranlar

Ana Sayfa Dünya Kendini Onarabilen Ekranlar
  Evet, yanlış duymadınız. Amerikalı bilim insanları, sürekli hasar alması sebebiyle kullanıcıların korkulu rüyası hale gelen ekranların çözümünü buldu.

Kaliforniya Riverside Üniversitesinde yapılan bir çalışma doğrultusunda, zarar gören ekranların kendisini tamir etmesini sağlayacak maddeyi buldular. Malzeme, esnek bir polimer ve iyonik tuzun bir araya getirmesiyle oluşturuldu. 

İyon-dipol adı verilen bir bağ sayesinde bu tamir süreci gerçekleşebiliyor. Bu malzeme 50 katına kadar esneyebiliyor, kırık veya çizikler gerçekleşmemiş gibi birleşiyor. Laboratuvar çalışanları bu ekranlar üzerinde defalarca test yapıyor ve her seferinde 24 saat içinde kendini tamir eden ekranları buluyorlar.

Aslında kendini tamir eden ilk malzeme bu değil; başka cihazlarda da kullanılmasına rağmen iletken özelliğini koruyabilmesi önemli. Bu şu demek: Daha önce kullanılan bu malzeme telefonların arka yüzünde bulunuyordu çünkü tamiri sağlayan madde iletken değildi. İletken olma özelliği eklenince, malzemeyi ekran özelinde kullanmak mümkün görünüyor, bu da hepimiz için iyi haber. 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir