Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrasında açıklamalarda bulundu. Kabinenin gündeminde lokantalar ve kafeler de vardı. İşte ‘lokantalara, restoranlara ve kafelere 1500 TL destek ödemesi ne zaman yapılacak?’ sorusunun yanıtlarına bakalım.

BAŞVURULAR E-DEVLET’TEN YAPILACAK

1500 TL destek odemesi ne zaman yapilacak

Her işçi için işletmelere de 1.500 lira nakdi destek yapılacak. Söz konusu destekle ilgili başvurular e-devlet üzerinden yapılacak. Ancak başvurularla ilgili detaylar ve yararlanacak işletmelerin kapsamı henüz açıklanmadı.

RAMAZANDA ÜLKE GENELİNDE KISITLAMA UYGULANACAK

Alınan tedbirler kapsamında ayrıca, Ramazan ayında ise ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması getirildi. Ayrıca ülke genelinde sahur ve toplu iftar programları da düzenlenmeyecek.

Yeni yayınlanan koronavirüs haritasında ise illerin son  durumu belli oldu. Buna göre;

İŞ VERENLER DE ÖNEMLİ BİR DESTEKTEN YARARLANACAK

Sabah’tan Faruk Erdem’in haberine göre söz konusu destek kısa çalışma ödeneğinden döndükten sonra normalleşme desteği alamayan kafe ve restoranlara yapılacak. Kısa Çalışma Ödeneği bittikten sonra çalışanlar normal mesailerine dönerken iş verenler de önemli bir destekten yararlanacak.

Normalleşme Desteği kapsamında; koronavirüs  kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçesiyle uygulanan kısa çalışma ödeneğinden veya nakdi ücret desteğinden yararlanan sigortalıların aynı işyerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönmeleri durumunda işverenlere prim desteği sağlanıyor.

Teşvik ile, 30/06/2021 tarihini geçmemek üzere kısa çalışmanın/nakdi ücret desteğinin sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren altı ay süreyle işverenlere bu sigortalıların prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanacak sosyal güvenlik primlerinin tamamı tutarında destek sağlanıyor.

İşverene her bir ay için sağlanacak destek süresi; sigortalının kısa çalışma ödeneğinden/nakdi ücret desteğinden yararlandığı aylık ortalama gün sayısı ile sınırlı olacak. Bu noktada yapılan destek miktarı 1.341 lira 56 kuruşu buluyor.

RAMAZANDA ÜLKE GENELİNDE KISITLAMA UYGULANACAK

Alınan tedbirler kapsamında ayrıca, Ramazan ayında ise ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması getirildi. Ayrıca ülke genelinde sahur ve toplu iftar programları da düzenlenmeyecek. Yeni yayınlanan koronavirüs haritasında ise illerin son durumu belli oldu. Buna göre;

DÜŞÜK

Şırnak mavi kategorideki tek il oldu.

ORTA

Hakkari,

Van,

Bitlis,

Muş,

Batman,

Siirt,

Mardin,

Diyarbakır,

Şanlıurfa ve

Uşak

YÜKSEK

Ağrı,

Kars,

Bingöl,

Tunceli,

Kahramanmaraş,

Adana,

Hatay,

Kırşehir,

Afyonkarahisar,

Burdur,

Denizli,

Manisa

ÇOK YÜKSEK

Kırklareli,

Edirne,

Tekirdağ,

İstanbul,

Kocaeli,

Sakarya,

Yalova,

Bursa,

Kütahya,

Balıkesir,

Çanakkale,

İzmir,

Aydın,

Muğla,

Antalya,

Isparta,

Konya,

Karaman,

Mersin,

Niğde,

Aksaray,

Nevşehir,

Ankara,

Kırıkkale,

Eskişehir,

Bilecik,

Düzce,

Bolu,

Zonguldak,

Bartın,

Karabük,

Çankırı,

Kastamonu,

Sinop,

Çorum,

Samsun,

Amasya,

Tokat,

Yozgat,

Kayseri,

Sivas,

Malatya,

Adıyaman,

Gaziantep,

Kilis,

Osmaniye,

Elazığ,

Erzincan,

Ordu,

Giresun,

Trabzon,

Gümüşhane,

Bayburt,

Erzurum,

Rize,

Artvin,

Ardahan,

Iğdır.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER