Koca Yusuf Kimdir? Korkunç Türk Unvanlı!

Ana Sayfa Genel Koca Yusuf Kimdir? Korkunç Türk Unvanlı!
Ebru Taş   Koca Yusuf; bazı büyük iş makinelerine de koyulan bu isim Koca Yusuf kimdir, bu adam Türkiye için neden önemlidir?

Koca Yusuf 1857 yılında Bulgaristan sınırları içindeki Karalar köyünde doğdu. Doğum tarihini William Baster 1857 olduğunu savunmaktadır.
Babası İsmail pehlivandır. Yusufun babası ve dedesi Yusuf’a güreşmeyi öğretti.Çocukluğu Bulgarlar’ın Türk köylerine saldırdığı zor zamanlarda geçti.
Kırkpınar tarhinde 26 yıl başpehlivanlığı elinde tutan Kel Aliço ile 1885 yılında güreşmiştir. Mücadele sabah saatlerinde başlamış ancak akşam bitivermişti. Kel Aliço en sonunda mücadeleyi bırakmış ve ve başpehlivanlığını Koca Yusufa vermiştir.Adalı Halil’ i ikikez üst üste güreş müsabakasında yenmiştir. Adalı Halil ise Kel Aliço’nun yetiştirdiği ve 18 yıl başpehlivanlığı elinde bulunduran kişidir.
Katrancı Mehmet, Kurtdereli Mehmet, Filiz Nurullah, Kara Ahmet , Hergeleci Ibrahim, Katrancı Mehmet Koca Yusuf ile güreşmiş ve Koca Yusuf’u kendilerinden üstün olarak görmüşlerdir.
Koca Yusuf’ u yenen tek bir pehlivandan söz edilir.
1894 yılında Rami’de yapılan bu güreşte Çolak Mümin, Koca Yusuf’u açık düşürmüş ve bu Yusuf’un ilk yenilgisi olarak kulaktan kulağa yayılmıştır. Bu güreşte hakem Kel Aliço’dur. Çolak Mümin in bu karşılaşması da son güreşi olmuştur.
Çünkü güreş sırasında sakatlandığı ileri sürülür. Tabi Koca Yusuf’u alt etmek kolay olmasa gerek.

Koca yusufun hayatı
Koca yusuf kimdir

Koca Yusuf Joseph Doublier ile tanışır. Bu fransız güreşçi Koca Yusuf’u güreşmeye fransaya davet eder. Bu Doublier tesadüfenmi çıkmış Koca Yusuf’un karşısına?
Tabiki hayır.. Doublier 1894 te Sabes ile yaptığı güreşte yenilmiştir. Bunun üzerine intikam duygusuyla Sabes’ i yenebilecek bir güreşçi aramaya başlamıştır. Sonra işte Koca Yusuf’un namını duyup Türkiye’ye gelmiş ve onu Fransa’ya davet etmiştir.
Koca Yusuf bu yurt dışı olayına ilk başta pek sıcak bakmaz. Sonra Doublier; Müslümanların güçlü olduğunu ispat etmeyecek misin milletini gururlandırmak istemez misin gibi söylemler ile Koca Yusuf’u ikna etmeyi başarmıştır.

1897 yılında Koca Yusuf Paris’e gider ve minder güreşinin kurallarını iyice öğrenir.
İlk maçını tabiki Sades ile yapar. Sades ona çerez gibi gelmiştir. Fransa’da kaldığı 1894-1897 yılları arasında zamanın önemli güreşçileri olan Pons, Olsen ve Fournier’i yenmeyi başardı.
Antonio Pierri, Raul, ingiliz güreşçi Tom Cannon’u ve Gambier’den sonra Avrupa’da rakip bulamıyor idi.
Paris’te Hergeleci Mahmut pehlivan ile yaptığı güreş polislerin müdahalesi ile durdurulmuştur.
Bu güreş en acımasız güreş unvanını almıştır.

Avrupa’daki bu başarılarının ardından ABD’ deki güreş organizasyoncuları tarafından New York’a davet edilir. Koca Yusuf ABD’ ye Antonio Pierri ve Doublier ile beraber gider. Menajeri William Brady olmuştur. ABD’de 33 güreş müsabakası yapar ve hepsini kazanır. Chicago’daki güreşte dünya şampiyonu olan Evan Lewis i iki kez yendikten sonra yurda dönme kararı almıştır.

ABD’de kendisine KORKUNÇ TÜRK (The Terrible Turk)  unvanı verilmiştir.
Yusuf 1898 de Ernest Roeber ile yaptığı güreşte Roeber’i ringden dışarı atar ve diskalifiye edilir. Seyirciler bu olayın üzerine Roeber in yaşamını yitirdiğini düşünmüş ve Yusuf’u linç etmeye çalışmıştır. Bu güreş “The Substitue” adlı romanda geçmektedir.
30 Nisanda Metropolitan Opera Evi’nde tekrar güreş düzenleniyor ve iki rakip arasındaki sataşmadan dolayı iptal edilip Opera Evi’ de kapatılmıştır.

Koca Yusuf nihayet Türkiye’ye dönmek için 21 Mayıs 1898 de Fransız bandıralı La Bourgogne adındaki gemi ile Türkiye’ye doğru yola çıkar. Yusuf’un içinde olduğu gemi 4 Temmuz sabahı New York’un kuzeydoğusunda bulunan Sable Adasının yakınlarında  İngiltere bandıralı Cromartyshire şilebiyle çarpışır ve gemi batar.
Ve o Korkunç Türk’de yolcular ile birlikte boğularak ölür.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir