Kolanın Bilmediğiniz 10 Kullanım Alanı

Ana Sayfa Haber Kolanın Bilmediğiniz 10 Kullanım Alanı
Ebru Taş   Kolanın Bilmediğiniz 10 Kullanım Alanı

Kola içmeyi çoğumuz severiz hele ki yazın buz dolu bir bardakta içmek bizi çok serinletir. Televizyonlarda, haberlerde zararları sürekli bahsediliyor, içilmemesi tavsiye ediliyor. Ama yine de sevdiğimiz bu içecekten vazgeçemeyip içiyoruz. İçtiğimiz kolanın farklı kullanım alanları da mevcut bunları öğrenmeye ne dersiniz? Temizlikte bu kadar iyi bir temizleyici olması beni içme açısından korkuttu. Zaten sağlıklı bir beslenme için uzak durmanız gerekiyor.:) Hadi diğer kullanım alanlarına göz atalım.

1- Çocuklarınız halılarınızı resim defteri olarak mı kullanıyor? Bu durumdan şikayetçiyseniz lekenin olduğu bölgeye kolayı dökün ve sabunla su ile ovalayın. Biraz ovaladıktan sonra lekeler kaybolacaktır.

2- Porselenleri seviyorsunuz fakat lekeleri olduğu için kullanamıyor musunuz? Lekeli olan çini porselenlerinizi bir kap içine kola doldurun ve 1-2 saat bekletin. Sonra porselenlerinizi durulayın. Lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz.

3- Saç açıcı! Evet saçlarınızı istediğiniz renge boyadınız ama hayal ettiğiniz gibi rengi olmadı mı? Üzülmeyin. Saçınızı diyet kola ile ıslatın iyice yedirin. 15 dakika beklettikten sonra durulayın, şampuanlayın.

4- Metal yüzeylerde boyalar mı mevcut? Bunu da kola yardımı ile temizleyeceğiz. Boyalı metal yüzeylerin üzerine bir havluyu kola ile ıslatın ve yüzeyin üzerinde biraz bekletin. Havluyu kaldırdığınızda boya da çıkacaktır.

5- Araba akünüzün bağlantı noktaları (kutup başları) paslandı ise, üzerine biraz kola dökün. Pas kola yardımı ile anında çözülmeye başlayacaktır.

6- Banyolarda zaman zaman meydana gelen seramik taşlar arasındaki kirler canınızı sıkmasın. Taşların aralarına biraz kola döküp bekletin. Lekeler kolayca temizlenecektir.

7- Klozetteki lekeler için klozetin içine kolay dökün ve bir gece şifonu çekmeden bekletin. Ertesi sabah şifonu çekin ve lekelerin temizlendiğini görün.

8- Elinizdeki paralar karardı mı? Ya da eski paralarınız var fakat kirli ya da paslı gibi mi gözüküyor. Bir kabın içerisine kola koyun ve bekletin. Paralarınızın eskisi gibi parlak olacak ve temizlenecektir.

9- Kararmış kromlarınızın üzerine kola dökün ve daha sonra alüminyum folyo ile silin. Kromlarınızın pırıl pırıl olacaktır.

10- Yemeklerinizi pişirdiniz afiyetle yediniz. Ama tencerenizde yanıklar mı mevcut? Tencerenize kolayı dökün ve kaynatın. Tencerenizde olan yanıklar kola ile temizlenecektir.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Ebru TaşRecep Hilmi TUFAN Recent comment authors
  Takip et  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Recep Hilmi TUFAN
Ziyaretçi

Temizlikte kullanılabileceğini duymuştum ancak bu kadar açık açık okumamıştım sanırım. Denemek lâzım.