Yeni bir araştırmaya göre, dünyada görme engelli insanların sayısı üç kat daha artacak.

Dünyaca ünlü sağlık dergisi Lancet Global Health’de yayımlanan bir makale, 2050’de dünya genelinde görme engelli insanların sayısının, üç kat daha artacağını ortaya koydu.

Bu durumun temel sebebinin ise, dünya genelinde yaşlanmanın artış göstermesi olarak açıklandı. Dünya genelinde şu anda yaklaşık 200 milyon kişi görme bozukluğu sorunu yaşıyor, ne yazık ki bu sayının 2050’de 550 milyona ulaşması bekleniyor. Ayrıca dünyada yaklaşık 36 milyon görme engelli insan var ve bu sayının da 2050’de 115 milyona yükseleceği belirtildi.

Anglia Ruskin Üniversitesi araştırma yürütücülerinden Rupert Bourne, orta derecede görme bozukluğunun bile kişinin yaşamını önemli ölçüde olumsuz bir şekilde etkilediğini ve ileride görme bozukluğu sorunun giderek artmasının ekonomik olarak da bir yük doğuracağının açıklamasını yaptı.

Özellikle Güney ve Doğu Asya’da ve de Saharaaltı Afrika bölgesinde görme bozukluğu yaşayan insan sayısı hızlı bir şekilde artış gösteriyor ve bu bölgede yaşayan insanların tedavilere erişememesi ise büyük bir sorun oluşturmakta.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir