Sinovac ve Sinopharm aşıları, diğer aşılara ilk aşamada ulaşmakta zorluk çeken bir çok Asya ülkesinde Covid’le mücadele stratejisinin temelini oluşturmuştu. Ama salgının yeniden yayılıyor olması Çin aşılarının etkisi hakkında tartışma yarattı.

Sinovac Aşısında Endişelendiren Gelişme! Diğer Aşılara Geçme Kararı Aldılar!

Milyonlarca insanın Sinovac ya da Sinopharm aşısı olduğu Asya’nın bir çok ülkesinde Çin aşıları Covid-19’a karşı toplumda bağışıklık oluşturulması kampanyalarında hayati bir rol oynadı.

korona asisi

Fakat son haftalarda bu aşıların virüse karşı koruyucu etkisi konusundaki kaygılar iyice büyüdü ve şu ana kadar salgınla mücadelede Çin aşılarını esas alan bazı Asya ülkeleri, diğer aşılara yöneleceklerini açıklamaya başladılar. Bu da Çin aşılarına güvenilip güvenilemeyeceğinin yanı sıra Çin’in Asya’da yürütmeye çalıştığı aşı diplomasisine dair de soru işaretleri doğurdu.

TAYLAND VE ENDONEZYA: ASTRAZENECA VE MODERNA TAKVİYESİ

Vatandaslar istedigi asiyi yaptirabilecek

Geçen hafta Tayland aşı politikasını değiştirdiğini açıkladı. Taylandlılar şimdiye kadar olduğu gibi iki doz Sinovac aşısı olmak yerine bir doz Sinovac ve bir doz AstraZeneca aşısı olacaklar. İki doz Sinovac aşıları tamamlanan sağlık çalışanlarına da farklı bir aşıdan üçüncü doz vurulacak. Endonezya da bir hafta önce benzer bir adım atmış ve iki doz Sinovac aşısı olan sağlık çalışanlarına üçüncü doz olarak Moderna aşısı yapılacağını açıklamıştı.

Bu kararlar Sinovac ile aşılanan yüzlerce sağlık çalışanının Covid’e yakalanması ve Tayland’da 2, Endonezya’da 30 sağlık çalışanının hastalıktan ölmesi üzerine alındı. Aşılama kampanyası yavaş giden her iki ülkede de salgın sürekli yeni dalgalar halinde yükseliş gösteriyor.

Tayland şu anda salgının ortaya çıkışından bu yana en yüksek günlük vaka ve ölüm sayılarına ulaşırken, Asya’da Covid’in yeni merkez üssü sayılan Endonezya’da da hastanelerde yer kalmadı ve oksijen sıkıntısı yaşanıyor.

Her iki ülkede de hükümet aşının koruyucu etkisini artırmak için politikalarını değiştirdi ve Tayland’da yetkililer politika değişikliğini ilan ederken, farklı aşıların karıştırılarak uygulanmasının bağışıklığı artırabileceğine işaret eden bazı araştırmalardan da söz ettiler. Endonezya Turizm Bakanı Sandiaga Uno yakında BBC’ye Sinovac aşısının “epey etkili” olduğunu da söylemişti.

AŞI DURUMU NASIL SORGULANIR?

Öncelikle aşı durumu kontrolü yapılmalı. Aşı durumu e-Nabız uygulamasından veya kısa mesaj yoluyla öğrenilebiliyor. SMS yolu ile öğrenmek isteyenler 2023’e ASI yazıp boşluk bırakıp, Kimlik Numarasını yazıp tekrar boşluk bırakıp Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesini yazıp gönderebilir.

KORONAVİRÜS AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR? ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Aşı durumu sorgulaması sonucu aşı yapılacak grupta yer alınıyorsa randevu için Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden tarih ve saat seçilerek randevu oluşturulabilir. Randevu alınırken Sinovac veya BionTech aşısı tercih edilebilecek. Randevu sonrası kısa mesaj ile bilgilendirme yapılıyor. Ayrıca randevu bilgileri e-Nabız ve MHRS uygulamalarında da görünüyor.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER