Garvin Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nden immünolog Stuart Tangye, “Virüs kendi başında hayatta kalma konusunda oldukça zayıf, bu konuda şanslıyız.” diye belirtti. Ancak bu hafta yayınlanan The New England Journal of Medicine’da, COVID-19’un yani Korona virüsünün üzerinde bulunduğu yüzey türüne bağlı olarak saatlerce, hatta günlerce hayatta kalabildiği belirtildi.

Yapılan araştırmalarda virüsün havada, plastik yüzeyde, paslanmaz çeliklerde, bakırda ve karton yüzeylerdeki durumu değerlendirildi. Deneyde virüsün tam 3 saat boyunca havada kaldığı tespit edildi.

4 saat sonra bakır yüzeyde ve 24 saat sonra karton yüzeyinde SARS-CoV-2 saptanmadı. Ancak 72 saat sonra paslanmaz çelik ve plastik yüzeylerde tespit edildi.

Koronavirüs 3 Saat Boyunca Havada Canlı Kalabildi

Kendinizi Yüzeylerdeki Korona Virüsten Korumak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Profesör Tangye göre, mutfak, çamaşır tezgahları, banyo muslukları, çocuk oyuncaklar gibi yerlerin normalde olduğundan daha sık temizlemesi gerekiyor. Bunun için mevcut temizleyicilerin fazlasıyla yeterli olduğu belirtiyor. Sabun, çamaşır suyu, alkol bazlı el dezenfektanları ve alkol spreyleri Korona virüsünü gerçekten çok rahatsız ediyor.

Profesör yaptığı açıklamada, bu temizleyiciler karşısında virüsün gerçekten şansı olmadığını belirtti. Bazı virüslerin bu tarz şeylerden etkilenmediğini ancak korona virüsün bu anlamda diğer virüslere nazaran daha zayıf olduğunu belirtti.

Televizyonlarda da sık sık belirtildiği gibi Profesör’de ellerinizi her gün mutlaka farklı yüzeylere dokunduğunuzda yıkamanız gerektiğini belirtiyor. Ellerinizi nasıl yıkamanız gerektiğini T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Youtube sayfasından güzelce öğrenebiliyoruz. Buyrun:


Trend içerikler

Kaynak : https://www.abc.net.au/news/science/2020-03-20/how-long-does-coronavirus-last-on-surfaces/12074330
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!