Çin’den başlayarak kısa bir süre içerisinde bütün dünyada birçok insanı ve ülkeyi etkileyen Koronavirüsü bulaşma yolu olarak en hızlı ve kontrolü en zor olan solunum yoluyla bulaşıyor. S

ağlık Bakanlığı bu konu üzerinde o kadar titiz ve dikkatli çalışmalar yapıyor ki bunun için sabit bir hat olan Alo 184 hattı çıkardı. Koronavirüs belirtileri kaç günde ortaya çıkar?

Koronavirüs Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar?

Koronavirüs belirtileri ile ilgili vaka sayısı arttıkça tespitleri de artıyor. Nadir sayıda görülen bazı tespitler farklı hastalarda ortaya çıkıyor ve hasta sayısı arttıkça yeni tespitlerde hastalar üzerinde görülüyor. En çok görülen belirtiler: kuru öksürük, ateş, ishal ve nefes darlığı olarak dikkat çekiyor.

Koronavirüsü genellikle 2 ile 4 gün arasında ortaya çıksa da hastanın yapısına ve bağışıklık sistemine göre kuluçka süresi uzayabiliyor. Ayrıca hastada hiçbir belirti göstermese dahi toplamda 14 gün boyunca kuluçka süresi olduğu biliniyor.

Bu nedenle kendisinde Koronavirüs şüphesi olan kişiler 14 gün boyunca yani kuluçka süresi geçene kadar kendisini izole etmeli ve diğer aile bireylerinden ve temas kurduğu diğer kişilerden uzak durmalı.

Çünkü kendisinde bu belirtiler olmasa dahi Taşıyıcı olarak diğer hastalara Koronavirüsü bulaştırabilir ve bir çok kişinin ölümüne sebep olabilir. Bu yüzden 14 gün boyunca izolasyon etmek oldukça önemli.

Koronavirüsünün Başlıca Belirtileri

Koronavirüs Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar

Kuru öksürük: Virüs bulaştığı hastalarda en çok alt ve üst solunum yollarını etkilediği görülmüştür.

Yüksek ateş: Bu belirti ise hastalarda en çok görülen belirtiler arasında. Vücuda verdiği zararlardan dolayı kuru öksürük gibi ateşte sık görülen belirtilerden.

Boğaz ağrısı: Kuru öksürük ve yüksek ateşe nazaran daha az görünse de virüs bulaştı bölgede ağrılara neden oluyor. Boğaz ağrısı da hastalığın belirtileri arasında gösteriliyor.

Nefes darlığı: Hastalığın ölümcül sonuçlar doğurmasındaki ana sebep nefes darlığı. Özellikle solunum problemi olan hastalarda nefes darlığına yol açan Korona virüs ölümcül sonuçlara yol açabiliyor.

İshal: Son yapılan ve yeni çıkan hastalarda gittikçe yaygınlaşan ishal de bu hastalığın belirtileri arasında. Ancak kuru öksürük ve boğaz ağrısı kadar çok değil.

Baş ağrısı: Boğaz ağrısı ve nefes darlığına yol açan Koronavirüs dolayısıyla dönem dönem baş ağrısına da yol açabiliyor.

Yorgunluk: Virüs tüm bu etkenler sebebiyle vücutta bitkinlik kas ve eklem ağrılarına yol açabiliyor.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER