ABD’nin Covid’i yaymakla suçladığı ve gündemden düşmeyen Çin’deki Wuhan Viroloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar farelerde ‘daha fazla değerlendirilmesi’ gereken yepyeni bir virüs tespit etti.

İngiliz basınında yer alan iddialara göre, bu virüsün kod adı LsPyV KY187 ve insanlar üzerindeki etkisinin ‘belirsiz olduğunu ve değerlendirilmesi gerektiğini’ söylüyor.

Koronavirüs Son Dakika! Kod adı: LsPyV KY187! Covid’in Çıkış Noktasında Yeni Kriz

kediden insana Covid-19

Koronavirüs’ün çıkış noktası olarak gösterilen Çin’deki laboratuvarda yeni bir virüs tespit edildiği öne sürüldü. İngiliz Daily Mail’de yer alan habere göre; Wuhan Viroloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, bir farede kod adı LsPyV KY187 olan patojeni keşfettiler.

Her yıl milyonlarca çocuğu enfekte eden ancak son derece hafif olan bir polyomavirüs ailesine ait olan patojenle ilgili akıllarda ciddi soru işaretleri var.

Tartışmalı laboratuvardaki bilim adamları, 2016 ve 2019’da Kenya’da yüzlerce kemirgeni test etti.

Orada tespit ettikleri şüpheli kemirgenler Wuhan’daki biyokimyasal araştırma tesisine analiz için gönderildi. Yeni polyomavirüs, bazen zebra faresi olarak da bilinen çizgili bir çimen faresinde tespit edildi.

Koronada Yeni 20 Belirti

Zoe App adlı uygulamanın verilerine göre, öne çıkan 20 Kovid belirtisi sırasıyla şöyle:

Boğaz ağrısı – %58 oranda bildirildi

Baş ağrısı – %49

Burun tıkanıklığı – %40

Kuru öksürük – %40

Burun akıntısı – %40

Balgamlı öksürük – %37

Ses kısılması – %35

Hapşırma – %32

Yorgunluk – %27

Kas ağrısı – %25

Baş dönmesi – %18

Lenf bezlerinin şişmesi – %15

Göz ağrısı – %14

Koku hissinde değişim – %13

Göğüs ağrısı – %13

Ateş – %13

Terleme – titreme – %12

Nefes darlığı – %11

Kulak ağrısı- %11

Koku kaybı – %10

BBC, bu tablonun diğer araştırmalarla da tutarlı olduğunu teyit etti. İngiltere’de rastgele seçilen 150 bin kişinin verilerine dayanan React-1 araştırmasına göre, pandeminin başından bu yana Kovid semptomları değişti.

Bilim insanları, bunun nedeninin virüsün zaman içerisindeki değişimi ya da mutasyonu olabileceğini kaydediyor. Orijinal Wuhan varyantından bu yana birçok Kovid varyantı ortaya çıktı. Son olarak Omicron varyantı hakim tür haline geldi.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER