Almanya’da Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler, koronavirüs salgınına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Salgınla mücadelede aşının önemini vurgulayan Wieler açıklamasında “Mevcut aşılanmayı büyük ölçüde artırmazsak, dördüncü dalga sonbaharda zirve yapabilir.” ifadelerini kullandı.

Tarih Verdiler! Uzmanlardan Koronavirüste 4. dalga uyarısı: Adım Adım Geliyor

Koronavirus Vakalarin Artmasi Sebebi

Berlin’de düzenlediği basın toplantısında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin konuşan Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler, salgının halen sürdüğünü ifade ederek hastanede tedavi görmesi gereken hasta sayısında artış olduğunu söyledi.

Koronavirüs salgınıyla mücadelede en güçlü silahın “aşı” olduğunu vurgulayan Wieler, açıklamasında “Mevcut aşılanmayı büyük ölçüde artırmazsak, dördüncü dalga sonbaharda zirve yapabilir.” ifadesini kullandı.

Aşı karşıtlarının ve aşı olmayan kişilerin koronavirüsten hastanelik olma ihtimalinin aşı olanlara oranla 10 kat daha fazla olduğunu ifade eden Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler, daha fazla kişinin aşılanmasının koronavirüsün sona ermesine yardımcı olacağına işaret etti.

Koronavirüs aşılarının, yılın ocak-temmuz döneminde yaklaşık 77 bin kişinin hastane ve 20 bin kişinin yoğun bakım ünitelerine yatışını önlediğini belirten Wieler, aynı dönemde aşıların 700 binden fazla yeni Kovid-19 vakasını ve 38 bin ölümü de önlediğini belirtti.

Wieler, bunu “Kovid-19 aşısının başarısı” olarak nitelendirerek, “Aşı olabilecek ancak henüz aşılanmamış herkes, lütfen aşı olun.” çağrısı yaptı.

AŞI HAFTASI İLAN EDİLDİ

Ayrıca, Almanya’da hükümet, daha önce de sık sık normalleşmeye dönüşün tek yolunun aşılama olduğunu açıklamıştı. Ancak ilkbaharda hızlanan aşılamalar son dönemde yavaşlamaya başladı. Almanya’da devam eden aşı kampanyasında ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 65,9’u en az bir doz, yüzde 61,7’si de 2 doz aşı oldu.

Alman hükümeti, Eylül sonuna kadar nüfusun yüzde 70’ini aşılamayı hedefliyor. Alman hükümeti aşı hedefine ulaşmak için gelecek hafta ülke çapında aşı haftası ilan etti. Gelecek hafta boyunca alışveriş merkezlerinde, büyük iş yerlerinde, tren istasyonlarında özel ekiplerle aşılama çalışmaları yapılacak.

Almanya’da salgınla mücadelede kriter hastaneye yatırılan kişi olarak değişiyor Alman Federal Meclisinden salı günü geçen yasa değişikliğiyle, Almanya artık salgınla mücadele önlemleri açısından en belirleyici kriter olarak vaka sayılarını değil hastaneye yatırılan kişi sayısını dikkate alacak.

Yasa değişikliğiyle, son 7 günde 100 bin kişide görülen vaka sayısı, yoğun bakım kapasitesi ve aşılanmış kişi oranı gibi kriterler, salgın önlemlerinde belirleyici olacak.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER