Dünya genelinde 1 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs aşısı çalışmalarında sona gelindi. Koronavirüse karşı yüzde 90 başarı sağlayan aşıda fiyat belirlenecek. Pfizer/BionTech geliştirdiği deneysel aşıyı fiyatlandırmaya hazırlanıyor.

Koronavirüse Karşı Yüzde 90 Başarı Sağlayan Aşının Fiyatı Ne Olacak?

koronavirus asisinin fiyati ne kadar

Yapılan açıklamalarda, % 90’dan fazla koruma sağladığı duyurulan aşının fiyatının piyasa değerinin altında olacağı ve alanlara göre farklılık gösterebileceği belirtildi.

Diğer yandan ise Financial Times gazetesinin düzenlediği bir çevrimiçi etkinlikte konuşan Alman BionTech firmasının strateji başkanı Ryan Richardson, ABD’li Pfizer ile ortak geliştirilen ve henüz yasal onay almamış olan aşının fiyat etiketinin, özel sektörünün finansal risklerini yansıtacağını belirtti.

Fiyatlar Bazı Bölgelerde Değişiklik Gösterebilir

Richardson, “İnovasyonun sermaye ve yatırım gerektirdiğini kabul eden dengeli bir yaklaşım izlemeye çalıştık, bu nedenle aşımızı içinde bulunduğumuz durumu yansıtan tipik piyasa oranlarının çok altında fiyatlandırmayı planlıyoruz.

Dağıtım ve depolama gibi nedenlerden dolayı dünyanın belirli bölgelerinde farklı fiyatlandırma olmasını bekliyorum” açıklamaları yaptı.

Koronavirüse Karşı Yüzde 90 Koruma Sağladı

Pfizer’dan yapılan açıklamada, Alman BionTech SE firmasıyla geliştirilen deneysel koronavirüs aşısının, klinik denemelerin son aşamasında başarılı olduğu duyuruldu. 43 binden fazla gönüllüyle yapılan çalışmanın ara verilerinde de aşının yüzde 90’dan fazla etkili olduğu görüldü.

ABD ile Yapılan Anlaşmada Doz Başına 160 TL’den Fiyatlandırıldı

Pfizer ile ABD hükümeti ile 100 milyon doz aşı karşılığında 1,95 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı. Bu kısımda 2 i doz halinde uygulanan aşının ABD’deki fiyatının yaklaşık olarak 39 dolar olacak.

Son olarak ise 2021’in sonunda tüm dünyaya 1,3 milyar doz aşı tedarik etme hedefinde ilerlediğini bildirdi. 300 milyon dozluk bir sözleşmenin mali şartlar sağlanmadan imzalanmaya yakın olduğunu açıklandı.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!