ABD’de ağırlık kaldırmakla nam yapan ”yıkılmaz” lakaplı atlet Ahmad Ayyid, Covid-19’a yakalandıktan sonra 27 kilo vererek uzun zamandır komada kaldı. Atlet hayata tutunmayı başarsa da, kaybettiği kas kütleleri ile dikkat çekti.

Koronavirüs’e Yakalanan ”Yıkılmaz” Lakaplı Sporcu Tanınmaz Hale Geldi!

Korona virüs, çok güçlü fiziği ile pek çok yarışma kazanan Ahmad Ayyid’e çok zor zamanlar yaşattı. Covid-19 bulaşmış olan Ayyid, bu süreçte tanınmaz hale geldi. Dünya genelinde 11 milyondan fazla insana bulaşan korona virüs, fiziksel olarak güçlü olunsa da metabolizması zayıf olan insanlar için de zor zamanlar yaşatmaktadır. ABD’de güçlü fiziği ve ağırlık kaldırma yarışlarındaki başarıları ile ”yıkılmaz” olarak kabul edilen Ahmad Ayyad, Washington’da salgına yakalanarak, çok büyük kas kitlesi kaybetti.

100 kilo ağırlığında olan 40 yaşındaki atlet, Covid-19 salgınına yakalandığını fark etmeden spor yapmaya devam etti. Sağlığı kötüye gitmeye başlayınca John Hopkins Hastanesi’ne götürüldü. Virüs nedeniyle ciddi sağlık sorunları yaşayan başarılı sporcu hastaneye gelir gelmez yoğun bakım ünitesine alındı ​​ve toplam 25 gün komada kaldı.

25 Gün Komada Tam 27 Kilo Kaybetti!

25 gün boyunca komada kalma sebebi ile ciddi kilo kaybı yaşayan Ayyid, doktorların açıklamalarına göre tam tamamına 27 kilo kaybetti ve neredeyse ölümün eşiğinden döndü. Koma sürecinin vücudundaki tüm kasları erittiğini söyleyen atlet, olayla ilgili yaptığı açıklamada, ‘’25 gün sonra komadan uyandığımda her yerime baktım. Bütün kaslarım gitmişti. Neredeyse delirdim, bacaklarımın kaybolduğu yerde bağırmaya başladım.”dedi.

Salgına yakaladığını ve çok şey kaybettiğini söyleyen Ayyid, iyileştiğini fakat diğer insanlar için çok fazla endişelendiğini belirtti. Nefes almakta zorlandığını söyleyen deneyimli atlet, kalbinin ve ciğerlerinin çok fazla hasar gördüğünü ve nefes almanın neredeyse bir işkence olduğunu açıkladı. Komadan çıktıktan sonra bile yutkunmayı neredeyse unuttuğunu söyleyen sporcu, konuşma dersleri bile aldığını belirtti.


Kaynak : https://www.somagnews.com/indestructible-nickname-athlete-who-became-unrecognizable-as-a-result-of-coronavirus/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!