Koronavirüsle ilgili korkutan haber Hindistan’dan geldi. Hindistan varyantı olarak adlandırılan Delta varyantının mutasyona uğramış hali olan Delta Plus’ın çift doz aşı olmuş bir kişide görüldüğü açıklandı.

Virüste Korkutan haber! Delta Plus çift doz aşı olmuş bir kişide görüldü

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan koronavirüsle ilgili korkutan bir haber geldi. Hindistan’da iki doz aşı olan bir kişide Delta Plus varyantı görüldüğü açıklandı. 65 yaşındaki hastanın Covaxin aşısını olduğu, bu durumun bir ilk niteliği taşıdığı belirtildi.

DELTA PLUS VARYANTI TÜRKİYE’DE GÖRÜLDÜ MÜ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de 134 kişide Delta varyantının görüldüğünü Delta Plus varyantının görülmediğini belirtti. Delta Plus varyantı ayrıca ABD, İngiltere, Portekiz, İsviçre, Japonya, Polonya, Nepal, Rusya ve Çin’de de görüldü. Hindistan Sağlık Bakanlığı, Delta Plus varyantının ilk kez Nisan’da ülkede görüldüğünü belirtmişti.

DELTA PLUS’IN BELİRTİLERİ NELER?

Hindistan’ın önde gelen virologları, Delta Plus varyantının Delta ile benzer belirtilere sahip olduğunun altını çiziyor. Buna göre, en sık görülen Delta Plus semptomları öksürük, ishal, ateş, baş ağrısı, deri döküntüsü, el ve ayak parmaklarında renk değişikliği, göğüs ağrısı ve nefes darlığı. Mide ağrısı, mide bulantısı ve iştahsızlık ise nadir görülen Delta Plus belirtileri olarak kabul ediliyor.

“DAHA BULAŞICI VE TEHLİKELİ”

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından Hindistan mutasyon virüsünün daha bulaşıcı olduğu açıklanırken yeni belirlenen Delta Plus mutasyonunun ise Hindistan mutasyonundan daha bulaşıcı ve tehlikeli olduğunu düşünülüyor. Maharashtra’daki Hindistanlı sağlık uzmanlara göre, Delta Plus ülkede üçüncü bir salgın dalgasını tetikleyebilecek.

Hindistan’da açıklanan son verilere göre toplam koronavirüs vaka sayısı 30 milyon 28 bin 709’a ulaşırken korona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 390 bin 691 oldu.

Hindistan’da Kabus Sürüyor! Kara Mantar Vakası 28 Bini Aştı

Turizm Bakani Duyurdu

Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle ağır kayıplar veren Hindistan’da ortaya çıkan kara mantar (mukormikoz) salgınında vaka sayıları artıyor. Hint basınındaki haberlere göre Sağlık Bakanı Harsh Vardhan, bugüne kadar 28 eyaletten 28 bin 252 kişide kara mantarın saptandığını, bu kişilerin 24 bin 370’inin daha önce Kovid-19’a yakalandığını kaydetti. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada vakaların yüzde 62,3’üne denk gelen 17 bin 601’inin ise diyabet olduğu belirtildi.

KORONAVİRÜS VE TÜM GÜNCEL HABERLERİ İÇİN TIKLAYIN.

EN YÜKSEK SAYILAR MAHARAŞTRA VE GUJARAT EYALETLERİNDE

Ülkenin batısındaki Maharaştra ve Gujarat eyaletlerinde kara mantar enfeksiyonunda en yüksek sayıların tespit edildiğini aktaran Bakan Vardhan, Maharaştra’da 6 bin 329, Gujarat’ta 5 bin 486 kara mantar vakasının kayıtlara geçtiğini açıkladı.

21 MAYIS’TA 219 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİ AÇIKLANMIŞTI

Uzmanlar, Kovid-19’u atlatanların yakalandığı ve halk arasında “kara mantar” olarak adlandırılan mukormikozun bazı durumlarda ölümcül olabileceğine dikkat çekiyor. Hindistan’da 21 Mayıs’ta kara mantar nedeniyle 219 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Koronavirüste Şok! Hindistan’da Koronavirüs kabusu sürüyor!

Hindistan’da son aylarda kara mantar enfeksiyonu, Covid-19 hastalığını geçiren ve geçirmekte olan binlerce kişide görüldü. Doktorlar, Covid tedavisinde kullanılan stereoidlerle bağlantısı olduğunu söylüyor.

Özellikle diyabet hastaları risk grubunda görülüyor. BBC’ye konuşan doktorlar, kara mantar enfeksiyonunun, Covid-19 hastalarında iyileştikten 12-18 gün sonra ortaya çıktığını ifade etti. Hindistan’da bazı Covid hastaları ‘kara mantar’ nedeniyle görme yetilerini kaybediyor Kara mantar bağlantılı vakaların yarısından çoğu batı vilayetleri Gujarat ve Maharaştra’da görüldü.

En az 15 vilayette de 8 ila 900 arası vaka bildirildi. Vaka sayılarındaki artış nedeniyle Hindistan’ın 29 vilayeti hastalığın salgın olarak ilan edilmesi çağrısı yaptı. Doktorlar, salgından etkilenen hastaların tedavisi için oluşturulan yeni merkezlerin hızla dolduğunu söylüyor.

“ÖLÜM ORANI YÜZDE 94’E ÇIKABİLİR”

Hindistan’ın merkezindeki Indore şehrinde bulunan 1.100 yataklı Maharaja Yeşwantrao Hastanesi’nde hastaların sayısı geçen hafta 8 iken, Cumartesi gecesi bu sayı 185’e çıktı. BBC’ye konuşan hastanenin ilaç departmanı başkanı Dr. VP Pandey hastaların %80’inden fazlasının acil olarak ameliyata alınması gerektiğini söyledi. Dr. Pandey, hastanenin kara mantar hastalarının tedavisi için toplam 200 yataklı 11 merkez daha oluşturduklarını belirtip “Hasta sayısındaki bu artış kesinlikle beklenen bir durum değildi. Daha önce yılda bir ya da iki vaka görüyorduk” dedi.

HİNDİSTAN’IN BÜYÜK KENTLERİNDE SALGIN DÜŞÜŞE GEÇTİ

Hindistan'da koronavirus tablosunda yeni rekor

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’nin 22 Nisan’da günlük Kovid-19 vakaları 26 bini aşarken son 24 saatte görülen vaka sayısı 8 bin 506 olarak kayıtlara geçti. Yaklaşık 12 milyon 500 bin nüfuslu Mumbai’de ise 4 Nisan’da 11 binden fazla vaka görülürken bu sayı son 24 saatte 2 binin altına düştü.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, halka Kovid-19 kısıtlamaları ve tedbirlerine uymaya devam etmeleri çağrısında bulunarak mücadele edip salgını yeneceklerini söyledi. Modi ayrıca, sırası gelen vatandaşların ivedilikle Kovid-19 aşılarını yaptırmalarını salık verirken, sağlık ekipmanı ve ilaç ihtiyacının yurt içi üretim ve ithalatla tedarik edilmeye çalışıldığını kaydetti.

AŞILAMA KAMPANYASI

Koronavirus Asisinin Yan Etkileri

Nüfusu 1,4 milyara yaklaşan Hindistan’da aşılama kampanyasının başlatıldığı 16 Ocak’tan bu yana 180 milyon 457 bin 579 doz aşı yapılsa da kampanya henüz salgını durdurabilecek düzeye ulaşmadı.

Dünyanın en büyük aşı üreticisi konumundaki Hindistan Serum Enstitüsünün (SII) Üst Yöneticisi (CEO) Adar Poonawalla, Financial Times gazetesine verdiği röportajda, aşı sıkıntısı olduğu ve bunun birkaç ay süreceği uyarısında bulunmuştu.

AstraZeneca firmasıyla üretim anlaşması bulunan ve Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) Kovid-19 Aşıları Erişim Programı için de aşı üretmeyi taahhüt eden enstitünün acil iç talebine yanıt vermek zorunda olması dünyadaki aşı tedarikini de olumsuz etkileyebilir. ABD, İngiltere, Almanya ve diğer ülkeler Hindistan’a ilaç, test kiti ve tıbbi oksijen yardımlarının yanı sıra aşı yapımında kullanılan maddelerin ihracını yoğunlaştırdı.

ABD’nin Yeni Delhi Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Dabiel B. Smith, ülkeye ulaştırılan aşı bileşenlerinin 20 milyon AstaZeneca aşısının üretilmesine yardımcı olacağını açıkladı. Poonawalla, aşı üretiminde gerekli bazı ham maddeler için uygulanan ambargonun kaldırılması amacıyla ABD Başkanı Joe Biden’a çağrı yapmıştı.

ABD, aşı üretimini desteklemek için Kovid-19 aşıları üzerindeki fikri mülkiyet haklarından feragat edilmesini gündeme getirmişti. Böyle bir adımın da Hindistan’daki aşı üretimini kolaylaştıracağı tahmin ediliyor.

Nepal’de koronavirüs vakaları yüzde 2500 arttı!

Hindistan’ın ardından Nepal’de de günlük yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları salgının başından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Nepal’de dün 8 bin 287 vaka bildirilirken bu geçen ay bildirilen 337 vakadan sonra inanılması güç bir artışa işaret ediyor. Uzmanlar Nepal’in yeni Hindistan olacağını belirtirken vakaların sadece 1 ayda %2500 oranında arttığı uyarısında bulundu.

Öte yandan dün 53 kişinin hayatını kaybettiği ülkede dört hafta önce sadece bir ölüm kayıtlara geçmişti.

OKSİJEN SIKINTISI

Doktorlar hastanelerde yatak sıkıntısı baş gösterdiğini ve Nepal’in de tıpkı Hindistan gibi büyük bir oksijen sıkıntısıyla karşı karşıya olduğunu aktarıyor.

Nepalli doktorlar, ülkede oksijen ve yatak yetersizliği nedeniyle büyük bir kriz uyarısında bulundu. Katmandu’da İleri Tıp ve Cerrahi Hastanesi Başkanı Dr. Jyotindra Sharma, Kovid-19 hastalarını tedavi eden hiçbir hastanede boş yatak kalmadığını belirterek “Yeterli yatak olsa bile oksijen sıkıntısı var.” ifadelerini kullandı.

Hindistan’da son haftalarda giderek daha ölümcül hale gelen koronavirüs salgını, ülkede kıyamet tabloları yaratmaya devam ediyor.

Hastanelerin ve sağlık personelinin koronavirüs hastalarına yetişmekte yetersiz kaldığı ülkede yıkıma neden olan koronavirüs varyantıyla ilgili yapılan yeni açıklama, dünyayı endişeye sürükledi. Buna göre yeni tip varyantın diğer ülkelere sıçraması, ölüm oranlarını da katlayarak beraberinde getirecek.

Dünya genelinde koronavirüsten dolayı 2.5 milyon insan hayatını kaybetti. Diğer yandan ise dünyada en fazla vaka tespit edilen ikinci, virüse bağlı en fazla ölümün görüldüğü dördüncü, en fazla aşı yapılan da üçüncü ülke konumunda bulunan Hindistan’da sayılar korkutucu seviyelere ilerlemeye devam ediyor.

Yeni tip koronavirüs  salgınından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan Hindistan’da günlük vaka sayısı rekor seviyede yükselişini sürdürüyor.

YENİ VARYANT15 KAT DAHA ÖLÜMCÜL!

koronavirus

Koronavirüs fırtınasıyla sarsılan ülkede oluşan ağır tablodan sorumlu olan yeni tip koronavirüs varyantına ilişkin yapılan flaş bir açıklama ise, dünyanın geri kalanı için ciddi bir öenm taşıyor. Hint bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre, ülkedeki dramatik tablonun oluşmasına neden olan N440K varyantının yeni bir türü, çok daha büyük bir tehlike taşıyor.

Hindistan’da tablo ağırlaşıyor.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsü salgınında merkez üssü haline gelen Hindistan’da tablo ağırlaşıyor.

Hindistan, koronavirüs salgınında en ölümcül dönemi yaşıyor. Ülke genelinde şimdiye dek 222 bin 408 kişi hayatını kaybederken son 24 saatte koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 438 kişi olarak belirlendi.

Sağlık sisteminin adeta çöktüğü ülkede hastalara yer bulunamazken, solunum cihazı ve doktor yetersizliği nedeniyle hayatını kaybedenler, günlük ölüm oranlarında ciddi bir yeri kaplıyor.

Koronavirüste Şok! Hindistan’da Koronavirüs kabusu sürüyor!

Hindistan'da koronavirus tablosunda yeni rekor

Hindistan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 362 bin 902 yeni vaka ve 3 bin 285 ölüm meydana geldi.

Üst üste rekorların kırıldığı ve en ölümcül günün yaşandığı ülkede toplam vaka sayısı 18 milyona yaklaştı. Toplam ölü sayısı ise 201 bin 165’e ulaştı.

Ancak yetkililer 1,3 milyar nüfuslu ülkede ölü ve vaka sayılarının çok daha fazla olduğuna inanıyor. Ülkedeki cenaze ve oksijen krizi de durumun en büyük kanıtlarından biri olarak görülüyor.

Salgının dünya genelindeki yeni dalgasını ilk karşılayan ülkelerden biri olan Hindistan’da, COVID-19’un mutasyona uğrayarak bulaşıcılığı artan türlerinin son dönemdeki vaka artışında etkili olduğu tahmin ediliyor.

Özellikle Güney Afrika, İngiltere ve Brezilya’da ortaya çıkan 3 mutasyonlu tür, uzmanlarca endişe kaynağı olarak görülüyor. Virüsün bu mutasyonları, Hindistan’da 30 Aralık 2020’den bu yana genetik sekansı çıkarılan 11 bin virüs numunesinin yüzde 7’sinde tespit edilmişti.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Hindistan’daki vaka sayılarındaki tırmanışın ardından bu ülkeden yapılacak hava yolu seyahatlerinin 15 Mayıs’a kadar askıya alındığını açıkladı. Morrison, Hindistan’a COVID-19 ile mücadelesinde solunum cihazı, cerrahi maske, eldiven ve koruyucu maske göndereceklerini belirtti.


Kaynak : https://www.aljazeera.com/news/2021/4/15/india-records-over-200000-new-covid-cases-for-the-first-time
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!