Koronavirüs salgını çıktığı günden bu yana 4 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep oldu. Dünya genelinde kısıtlamalar, yasaklar gelse de bir türlü ölüm oranları düşmedi. Dünya genelinde tedavi çalışmaları başlasa da bir türlü net olarak aşısı bulunamadı. Tabi aradan geçen 10 ayın sonunda aşı çalışmaları sonuç vermeye başladı ve yüzde 90 sonuç alındı. 

Bilim adamları ise sadece aşı ile ilgili değil salgın hakkında çeşitli araştırmalar da yapmaya devam ediyor. Bu kez yaptıkları araştırma ise koronavirüsün en çok bulaştığı yerler oldu. Haberimizde detaylarına bakalım.

Koronavirüsün En Çok Bulaştığı Mekanlar

koronavirusun en cok bulastigi yerler

Araştırmada mekanlar arasında spor salonları, restoranlar, oteller, dini kurumlar ve kafeler yer aldı. ABD’de yapılan araştırmada bunu doğrular nitelikte olduğu öngörülüyor.

Restoranlar, spor salonları ve diğer kalabalık kapalı mekanlar ABD Covid-19 salgınının ilk aylarında enfeksiyonların % 80’inden sorumlu olan yerler olarak kayıtlara geçildi.

Bilim dergisi Nature’da yayımlanan araştırmada bu mekanların doluluğunu azaltmanın, hastalığın yayılmasını önemli ölçüde yavaşlatabileceği belirtildi. Çalışmanın yazarlarından ve Stanford Üniversitesi’nden Doç. Dr. Jure Leskovec, ”Bu tür mekanlarda doluluk oranı % 20 ile sınırlandırılırsa enfeksiyonları % 80’den fazla oranda azaltabilir” açıklamalarında bulundu.

Süper Bulaştırıcı Yerler

Stanford Üniversitesi ve Northwestern Üniversitesi’nden araştırmacılar, koronavirüsün ABD’deki en büyük metropolleri üzerinden araştırmalar yaptılar ve virüsün burada nasıl bulaştıklarını araştırdılar.

Araştırmacılar, her alandaki koronavirüs vakalarını inceledi. Daha sonra virüse yakalanmış olan insanların belirli mekanlara ne sıklıkta seyahat ettiklerini analizini çıkardı. Bu yerler arasında spor salonları, marketler, kafeler, ibadethaneler, muayenehaneler, oteller ve restoranlar yer aldı.

Araştırmada verilen bilgide: restoranlar, oteller, spor salonları, kafeler ve dini kurumlar, yeniden açıldığında, enfeksiyonlardaki tahmin edilen en büyük artışa sebep oldu.

Düşük gelirli bölgelerde risk daha yüksek oldu

Düşük gelirli mahallelerde yaşayanların koronavirüse yakalanma olasılığının daha yüksek olduğu öngörüldü. Araştırmacılara göre bunun nedenlerinden biri, söz konusu bölgelerdeki mekanların genelde daha küçük ve kalabalıklaşmaya daha müsait olmasıdır.

Leskovec, “Modelimiz, düşük gelirli bir bireyin bakkal ziyaretinin, yüksek gelirli birine kıyasla iki kat tehlikeli olduğunu öngörüyor” açıklamalarında bulundu.

Konuşmasına ek olarak,” Bunun sebebi, düşük gelirli bireylerin gittiği bakkalların % 60 oranında daha fazla insan tarafından ziyaret edilmesi ve bireylerin orada % 17 oranında daha uzun kalması.

Araştırmacılar bu modelin riski doğru tahmin ettiğinin kanıtlanması durumunda, sağlık görevlileri tarafından sosyal mesafe politikalarında kullanabileceğini vurguluyorlar.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER