Çin'de ortaya çıkan Koronavirüs yaklaşık 10 bin kişiye bulaşmış durumda ve 200'den fazla ölümle sonuçlandı. Hızla büyüyen virüsün hızlı büyüyen "sahte" tedavileri ortaya atılıyor.

Tüm dünya Koronavirüs’ü ile çalkalanıyor. Hatta bildiğiniz gibi dünya sağlık örgütü acil durum ilan etmişti. Hastalık bu denli hızla yayılırken, Facebook’ta hızla yayılan yanlış ve yanıltıcı Koronavirüs’ü tedavileri ortaya çıktı.

Facebook blogunda yayınlanan bir yazıda, koronavirüs ile ilgili yayınlanan tedavileri veya bilgileri takip edeceklerini açıkladı. Facebook, salgın hakkında paylaşılan tedavilerin tamamen yanlış ve yanıltıcı olduğunu açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü’nün acil durum ilan etmesiyle birlikte, sosyal medyada da hastalığın hızla yayılıp neredeyse herkesi tedirgin etmesiyle birlikte, koronavirüs’ün yanlış tedavisinin bazı insanlar tarafından yayıldığı görüldü.

Facebook:

Küresel ağımız, içeriği gözden geçirme ve koronavirüs ile ilgili yayılan yanlış iddiaları ortadan kaldırma çalışmalarına devam ediyor. Bilgileri yanlış olarak değerlendirdiklerinde, Facebook ve Instagram’daki yayılmasını sınırlandırır ve insanlara bu ortaklardan doğru bilgileri gösteririz. Gerçekte kontrol edildiğini bildirmek için bu içeriği paylaşan veya paylaşmaya çalışan kişilere bildirim göndeririz.

Ayrıca Facebook, virüs ile ilgili komple teorilerini yaymaya çalışan bildirileri silmeye başlayacağını açıkladı.

Yanlış tedavilerle ilgili öne atılan saçma sapan yöntemler var. Örneğin, Çamaşır suyunun koronavirüsü iyileştireceği veya mevcut sağlık kaynaklarından alınan farklı tedavilerin koronavirüsüne çözüm olacağını gibi.

Instagram’da da yanlış tedavileri veya virüs ile ilgili haberleri yaymaya çalışan hashtag’lerin engelleneceğini de açıklayan Facebook, bu işi çok detaylı bir şekilde inceleyeceklerini bildirdi.

Dünya’da zaten hızla yayılan bir virüsün, neredeyse en büyük sosyal ağlardan olan Facebook’ta kötü tedavi bilgileri içermesi de ayrı bir durum. Umarız yanlış tedaviler vb. olaylar bu gibi insanları doğrudan etkileyecek ve hergün takip ettikleri platformlarda yayılmaz.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!