Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) son zamanlarda korona virüsün üç yeni semptomu ortaya çıktığını açıkladı. Pandemi ilk başladığında ateş, öksürük ve nefes darlığı Covid-19 enfeksiyonunun en yaygın belirtileri olarak bildirilmişti.

Koronavirüsün Yeni Belirtileri Ortaya Çıktı!

Koronavirusun Yeni Belirtileri Ortaya Cikti

CDC, yetkililer semptomlar arasına Nisan ayında hatırlanacağı üzere 6 ilave daha yapmışlardı;  titreme, kas ağrısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, tat ve koku kaybını içeriyordu. 3 yeni belirti daha ekleyerek bu sayı 11’e çıktı. Yetkililere göre artık burun akıntısı, tıkanıklık, ishal ve halsizlik de korona virüs belirtileri olarak kabul edilecek.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, bu yeni Covid-19 belirtilerini resmi sitesinde yayınlayarak paylaşmış oldu. Semptomlar hafif ile şiddetli şekilde değişebilir, çoğu insan SARS-CoV-2’ye maruz kaldıktan iki ile 14 gün sonra bunları yaşamaya başlamaktadır.

Salgın Hala Çok Tehlikeli

Salgin Hala Cok Tehlikeli

Uzmanlar,” Yaşlı, yetişkinler ve kalp veya akciğer hastalığı, diyabet gibi ciddi tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler Covid-19 hastalığında daha ciddi komplikasyonlar geliştirmekte ve çok daha yüksek risk altında gibi görünüyorlar,” diye uyarıyor. Ayrıca  CDC, Covid için ”acil uyarı işaretleri” 19 tipik olarak nefes darlığı, göğüste kalıcı ağrı veya basınç, uyanma veya uyanık kalamama ve mavimsi dudaklar içerdiğini belirtti.

John Hopkins Üniversitesi verilerine göre bugüne kadar dünya çapında yeni korona virüsün 9.4 milyondan fazla kişiye bulaştı. Sadece  ABD’de 2,3 milyondan fazla vaka ve en az 121,996 virüs yüzünden ölüm gerçekleşti.


Kaynak : https://nypost.com/2020/06/25/cdc-adds-3-new-coronavirus-symptoms-to-list/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!