Koronavirüs salgını dünya genelinde hızla yayılmaya devam ediyor. Bu kapsamda ise bilim adamları ise araştırmalarına hız verdi. İngiltere’de yapılan bir araştırma Covid-19 salgınını yenen insanların hastalığı atlatamadığını belirtti.

Imperial College London bilim insanlarının yaptığı araştırmada hastalığı atlatanların beyinlerinin yaklaşık 10 yıl yaşlandığı sonucu çıkarken IQ’larının düştüğü vurgulandı.

Korovirüs IQ Düşürüyor ve 10 Yaş Yaşlandırıyor!

Korovirus IQ Dusuruyor

Koronavirüs salgını son hızla devam ederken bilim insanları hastalığın uzun sürede etkisini anlamak için çalışmalarını sürdürüyor. Diğer yandan ise İngiltere’de yapılan bir araştırmada koronavirüsü yenen bazı hastaların beyinlerinin 10 yıl yaşlandığı ve bazılarının IQ seviyelerinin düştüğü ortaya çıktı.

Imperial College London’da görevli Dr. Adam Hampshire araştırmayı yönetti. Dr. Hampshire, koronavirüs atlatan hastaların beyinlerini incelediklerini söylerken, uzun süre etkisi geçmeyen koronavirüs rahatsızlığının semptomlarından birisinin de beyinde hasar oluştuğunu belirtti.

Bazı insanlarda akıl sağlığının iyi olmadığına dair belirtiler de olduğu kaydedilirken, ”Covid-19’u atlatan bazı insanların beyinleri 10 yıl yaşlandı. Yapılan zihin testlerinde koronavirüsünü yenenlerin corona virüsüne yakalanmayanlardan daha düşük sonuç elde ettiğini tespit ettik” açıklaması yapıldı.

Bu arada Bilim insanlarının Büyük İngiliz Zeka Testi adı verilen bir test yaptıkları ve 84.285 insanın dahil olduğu araştırmada koronavirüsü en ağır atlatan hastaların IQ’larında yaklaşık 8.5 puanlık bir düşüş meydana geldiği belirtildi.

Koronavirüs Salgını Zor Geçenlerde Problem Daha Büyük

koronavirus yaslandiriyor

Diğer yandan ise yoğun bakımda koronavirüsü yenenlerin akıl sağlıklarının da daha kötüye gittiği belirtildi. Ayrıca koronavirüsü yenenlerin mantık ve kelimelerin anlamı ile ilgili testlerde başarısız olduğu kaydedildi.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER