Koronavirüs salgını kapsamında tedbirler alınmaktadır. Her alanda tedbir olduğu gibi bu sınav alanına da yansıdı. Bilindiği üzere Sağlık Bakanlığı yurt içi ve yurt dışı uçuşlarda hes kodu uygulaması getirmişti, bunu sınavlara da uyguladı. Yani hes kodu almadan snava girmek mümkün olmuyor. Peki, KPSS hes kodu nasıl alınır, bunun detayına bakalım.

KPSS Hes Kodu Nedir? ÖSYM Hes Kodu Nedir?

ÖSYM yaptığı açıklamada,”Başkanlığımızca uygulanacak sınavlara başvurularda adaylardan HES kodu bilgisi alınacaktır. ÖSYM Hes kodu nedir kısaca bakarsak, sınava başvuruda, HES kodu bilgisi ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) kaydedilmeyen adayların başvuru yapmaları sistem tarafından kabul edilmeyecektir. Bu sebeple adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan yada başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir.

KPSS Hes Kodu Nasıl Alınır?

KPSS Hes Kodu Nasıl Alınır

KPSS hes kodunu alabilmek için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Hepsini size göstereceğiz.

1- İlk olarak https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/hes.html bu linke tıklayarak hes kodu sayfasına girin.

2- Solda bulunan hes kodu nedir altındaki daha fazla bilgi edinin sayfasına tıklayın.

hes kodu nedir

3- Sağ üstte bulunan Hes kodu nasıl alırım kısmına tıklayın.

hes kodu nasil aliirm kpss

4- Karşınıza gelen ekranda Hes kodu SMS ile alma, Hes kodu mobil uygulaması ile alma, Hes kodunu E-DEVLET üzerinden alma seçenekleri bulunmaktadır, hangisi kolayınıza geliyorsa birini seçip hes kodunu alabilirsiniz.

  • KPSS sms yolu almak için;

kpss sms hes kodu alma

kpss icin hes kodu alma sms

 

kpss hes kodu alma uygulama

5- Daha sonra aldığınız HES kodunuzu ÖSYM sayfanıza girerek yapın. Altta anlattık;

  • ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) “PROFİLİM” alanında bulunan yere gelin.
  • “HES KODU BİLGİLERİM” sayfasını açın.
  • osym kpss hes kodu alma
  • Buraya aldığınız hes kodunuzu girin. Bu kadar.

osym hes kodu kayit kpss

Not: Başvuru yapılan her sınav için kullanılacak olan HES kodunun geçerlilik bitiş tarihinin, söz konusu sınavın yapılacağı gün veya daha ileri tarihli olması gerekmektedir. HES kodu bilgisi ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine (AİS) kaydedilen adaylar sınavlara başvurularını yapabileceklerdir. e-YDS’ye başvuru yapacak adayların da ödeme işleminden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir.

Yine takıldığınız yer olursa bize yorum kısmından yazabilirsiniz.

 


Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Anonim 11 ay önce

Pandemi süreci kötü yönetilmemekte kalmamışlar ayrıca para için ölümlere hazırlık sınavı da yaparlar…Peki sınava önceden başvuru yapanlar ne olacak bu açıklamanın yapıldığı tarihe göre?Ayrıca bu kodu işlendi diyelim.Bu kodu sınava girerken nasıl göstereceğiz?Kağıda mı yazacağız?Vallahi saçmalık billahi saçmalık…Çoğu ülkeler dünya sağlık örgütünün verdiği yanlış kararlardan dolayı DSÖ içinden çıkarken Türkiye içine giriyor.Hastlık daha da artıyor.Yok 2. dalga yok 3.dalga….Madem yerli milli olacaksınız.Kendi bilim adamlarınıza güvenin ve aklı-selim erbabınızı dinleyin.Madem pandemi var neden sınav yapıyorsun?Artık öbür dünyaya izin olmadan gitmek için de hes kodu verirseniz değil mi ?Kurallara uyuna cezalandırıp kurallara uymuyanları cezalandırmayan cumhurbaşkanlığı sisteminde ösymin yapacağı açıklama ne olacak ki.Zaten ülke uçurumun dibine uçmuş vaziyette.