KPSS Soruları Çalındı Mı Yediiklim diye araştırmalar devam ederken, Yediiklim Yayınları’ndan açılama geldi.

Yapılan açıklamada “Tamamen algı, yayınlarımız devam ediyor. Bir iki soru aynı diye çok yüklenme oldu. Kesinlikle bir tesadüf.” ifadeleri yer aldı.

Yayınevinden KPSS İddialarına Yanıt

31 Temmuz’da düzenlenen, ‘aynı soru’ iddiaları nedeniyle Halis Aygün’ün ÖSYM Başkanı görevinden alınması ve sınavın iptal edilmesine yol açan KPSS ile ilgili kritik gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

İddialarda adı geçen Yediiklim Yayınevi’nin sahibi Münir Çelik, iddialara yanıt verdi. Soruları nasıl hazırladıklarını anlatan Çelik, asıl mağdurun kendileri olduklarını dile getirdi.

Geçtiğimiz pazar günü düzenlenen KPSS gündemden düşmüyor. Dün Halis Aygün’ün görevden alınmasının ardından bugün ÖSYM Başkanlığı’na atanan Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, bugün kameralar karşısına geçerek sınavın iptal edildiğini duyurdu ve “Tüm adaylardan özür diliyoruz” dedi.

Ersoy yeni sınav takvimiyle ilgili de bilgi verdi. Öte yandan sınavdaki soruların Yediiklim Yayınevi tarafından hazırlanıp daha önce yayımlandığı iddialarını yayınevinin sahibi Münir Çelik, “asılsız” olarak nitelendirdi.

“GEÇMİŞ YILLARDAKİ SORULARDAN ESİNLENDİK”

Çelik, Ostim’deki Yediiklim Yayınevi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) yaptığı sınavlar için soru, deneme ve yaprak testi hazırladıklarını kaydetti. ÖSYM’nin genel kültürden soracağı 120 soru için Yediiklim Yayınevi uzmanlarının özgün sorular hazırladığını dile getiren Çelik, soruları geçmiş yıllardakilerden esinlenerek hazırladıklarını ifade etti.

“ÖYLE BİR SORU YOK”

Soruları “herhangi birilerine özel” hazırlamadıklarını savunan Çelik, “Sosyal medyada dolaşan 20 adet noktası, virgülüne kadar aynı (ÖSYM soruları ile) denilen sorularla ilgili iddialar asılsızdır. Öyle bir soru yoktur, olması da mümkün değildir, hayatın gerçeklerine aykırıdır.

İddia edildiği gibi sorular bize verilmiş değil. Bu yayınevinin tarihinde böyle bir şey yok.” diye konuştu. Devlet Denetleme Kurulu ile konuyla ilgili görüştüklerini aktaran Çelik, olayda kendilerinin mağdur olduğunu savundu.

KPSS Soruları Çalındı İddiası Sonrası Yayın Evinden Açıklama! KPSS Soruları Çalındı Mı Yediiklim

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda sorulan bazı sorunların, Yediiklim Yayınları’nın deneme soru kitapçığındaki sorularla aynı olduğu iddiası gündeme bomba gibi düştü. ÖSYM iddiaların ‘asılsız’ olduğunu belirtirken, akşam saatlerinde yaşanan gelişmeler dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı verirken, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan kararla, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı.

KPSS’DEKİ SORULAR ŞIKLARINA KADAR AYNI ÇIKTI

KPSS Sorulari Calindi Mi Yediiklim

Kamu Personeli Seçme Sınavı bu yıl 31 Temmuz 2022 tarihinde düzenlendi. Milyonlarca adayın ter döktüğü sınav sonrası ÖSYM soru kitapçığı ve cevap anahtarını yayınladı.

Sınava girenler soruları ve cevap anahtarını incelediğinde büyük bir şok yaşadı. KPSS 2022 Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı’ndaki bazı soruların Yediiklim Yayınları’nın deneme soru kitapçığındaki sorularla şıklarına kadar aynı olduğu görüldü. ‘Aynı soru’ iddiaları bir anda gündem yaratırken, sosyal medyada geniş yankı buldu.

ÖSYM’DEN KPSS AÇIKLAMASI: İDDİALAR ASILSIZ

Sosyal medya platformlarında gündem olan, KPSS’deki soruların sınavdan önce bir yayınevi tarafından yayımlandığı şeklindeki iddiaların ardından ÖSYM bir açıklama yaparak iddiaları yalanlamıştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TALİMAT VERDİ

Akşam saatlerinde ise devreye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan girdi. 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir de açıklama yaptı.

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Erdoğan, “Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır. Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz.” ifadelerini kullandı.

ÖSYM BAŞKANI HALİS AYGÜN GÖRVDEN ALINDI

Gece yarısı ise flaş bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan kararla, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı.

YEDİİKLİM YAYINLARI’NDAN AÇIKLAMA: TESADÜF

TELE1’den Barış Önal’ın haberine göre; iddialara yönelik açıklamada bulunan Yediiklim Yayınevi yetkilileri, yayınlarının durdurulmadığını belirterek bir iki sorunun aynı olduğunu dile getirdi.

Yayınevi yetkilisi şu ifadeleri kullandı: “Tamamen algı, yayınlarımız devam ediyor. Bir iki soru aynı diye çok yüklenme oldu. Satışlarımız devam ediyor. Başka yayın evleri de tutturuyor. Bizde bir iki tane soru aynı çıkmış olabilir. Kesinlikle bir tesadüf.”

SİZ BU KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ.. LÜTFEN GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞMAYI UNUTMAYIN!!


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER