Kral Midas kimdir? Uzun kulaklı frigya kralı, uzun kulaklarıyla ünlü frigya kralı işte efsane göre; yunan mitolojisinde Kral Midas, Midas günümüzde Anadolu’da Frigya bölgesindeki kralın adıdır.

Efsaneye göre tanrı Dionysus, Şarap tanrısı Dionysus’un yoldaşı Satiros, bir gün Frigya’yı gezerken Midas’ın gül bahçelerinde fazla şarap içtikten sonra uykuya dalar.

Midas’ın adamları tarafından bulunurlar ve onu krala götürürler; Kral Midas, Dionysos’un bulunduğu Lydia bölgesine geri dönmeden önce on gün boyunca misafirperverliğini sunar.

Eşek Kulaklı Midas’ın Kısaca Hayatı, Kim Olduğu ve Hikayesi

Daha sonra on gün boyunca onu ağırlar.

Tanrı o kadar mutlu olur ki; Midas’a bir dilek tuttuğu taktirde, bu dileğini yerine getireceğine dair söz verir.

Midas, dokunduğu her şeyin altın olmasını istedi. Bu arada bu dileği yerine getirildi. Midas özellikle yeni isteğiyle heyecanlandı ve eve dönerken ağaçları ve kayaları altın haline getirmeye başladı.

Midas ilk zamanlar son derece memnundur halinden fakat yiyecek, içecek her şeyin altın olması onun yaşamını alt üst etmiştir. Kral Midas bu dileğinden vazgeçtiğini belirtmiştir.

Daha sonra yardım ister Dionysus ona, Paktalos ırmağında yıkanmasını söyler. Kral bunu gerçekleştirir ve eski haline geri döner.

Eşek Kulaklı Midas

Müziğin, şiirin, ateşin, güneşin ve sanatların tanrısı Apollon ile Kır Tanrısı Pan’a arasında yapılacak bir çalgı çalma yarışmasında Midas yargıçlardan biri olarak yargıçlar arasında yerini almıştı.

kral midas kimdir

Kır tanrısı, kavalıyla çok güzel sesler çıkarıyordu; ama Apollon’un gümüşten lir’i bütün çalgıdan üstündü. Apollon; çalmaya başladığında Musalar bile olduğu yerde durup onu dinlermiş.

Yargıçlardan ikincisi olan Dağ Tanrısı Tmolos, yengi çelengini Apollon’a ödünç vermiş.

Bu arada Midas kendi oyunu yarışma sonunda Pan’a yönelik verince, Tanrı Apollon ona çok kızmış ve “güzel müziği ayırt edemeyen kulak insan kulağı olamaz, sana eşek kulağı yakışır” diyerek Midas’ın insan kulaklarını eşek kulağına çevirdi.

Midas baya bir süre, tanrının armağanlarını(eşek kulaklarını) büyük şapka içinde saklamış. Bu arada onun saçlarını kesen berber sonunda kulaklarını görerek kralın ilginç sırrını öğrenmiş.

Bu arada sırrı gören berber için gerçekten içinde tutulmayacak bir hale gelmiş. Berber sancılar geçirip, dayanılmaz sancılar yaşadıktan sonra bu sırrını bir kuyuya bağırarak söylemeye karar verdi.

O kadar kuvvetli söyledi ki kuyuya eğilmiş ve Midas’ın eşek kulakları diye bağırmış.

Sırrı kuyudaki su sazlara, sazlarsa rüzgarda yavaş yavaş bütün etrafa yayılmış. Daha sonra bütün ülke Midas’ın sırrını kısa zamanda öğrenmiş.

Bu arada halk Midas hakkında çeşitli gölge oyunları oynamaya başlamış. Midas’a artık bu durumdan gına gelmiş kulaklarını kestirmeye karar vermiş ve kulaklarını kestirmiş.

Kulakları kesilen Midas’ın sonradan kulakları çiçek kadar tekrar uzamış. Bu arada herkes onunla “eşek kulaklı Midas” diye dalga geçmeye başlamış.

Kral Midas Tanrıya şiddetle yalvarmaya başlamış, “Tanrım benim bu kulaklarımı eski haline getir sonra bütün servetimi benden al”

demiş. Tanrı onu affetmiş. Daha sonra Midas eski insan kulaklarını geri almış. Daha sonra onu kimse görmeden canını da alıp, mezara gömmüş.

Kral Midas’ın Ölümü

Kral Midas’ın sembol mezarı ve kafatası – Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Midas’ın kral seçilmesi ile yaşamını rahatsız eden eşek kulakları ne kadar ölümsüz olsa da, ölümü de o denli efsanelere konu olmuştur. Bu arada Midas kendini inanılmaz ve durdurulması imkânsız bir başkente sahip sanır.

Hala bugün daha surları ve kale kapısı ile görenleri meraklandıran Midas’ın Gordion’u M.Ö 695 yılında Kafkaslar’dan gelen ve adeta yağmur gibi Anadolu’yu yiyip bitiren Kimmer Baskınına dayanamayarak yerle bir olmuştur.

Bu arada Midas olağanüstü bu baskından sağ kurtulmuştur. Ancak daha sonra günler onun için iyi gitmemiştir.

Gordion’lu Midas artık kendi göbeğini kendi kesmiştir. Bu arada çok kötü olan Gordion yıkıntıları üzerinde dolaşırken mitolojiye göre boğa kanı içerek intihar etmiştir.

Ancak uzmanlar tarafından Kral Midas’ın kafatası 3 boyutlu tomogrofisi çekilerek incelenmiştir. Bu arada araştırmalar sonucunda kafatasının iç yapılarında büyük ölçüde değişiklikler tespit edilmiştir.

kral midas kimdir

Kafatasının göz çukurunun sağ köşesinden yukarı doğru giden bir kırık hattı görülmüştür.

Alınan küçük bir parça patoloji uzmanları tarafından son derece dikkatlice araştırılarak kemik dokusunda büyük bir değişiklik olmamakla beraber mikroskobik seviyede yer yer kahverengi lekeler olduğu saptandı.

Kullanılan özel boya ile bu yer yer görülen kahverengi lekelerin demir içeren ve kan elemanlarının kalıntısından ortaya çıkan pigment olduğu patologlar tarafından ortaya çıkarılmıştır.

Bu arada Midas’ın ölüm sebebinin mitolojide söylendiği gibi boğa kanı içerek intihar etmesinden değil de, başının sağ tarafına aldığı çok kötü bir darbe ile öldürüldüğü ispatlanmıştır.

Yapılan araştırmalar sırasında ilgililerce var olduğu söylenen Midas’a ait vücut iskeletinin kaybolduğu iddia edilir.

1992 yılından başlayarak üzerinde farklı incelemeler yapılan kafatası ise bugün olması gereken yer olan Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir.

Bu arada Kral Midas ile ilgili çeşitli olağanüstü efsaneler vardır. Bu arada en ünlüleri “Eşek Kulaklı Kral Midas” ve “Dokunduğu Her şeyi Altına Çeviren Midas” tır.

Yorumlar (5)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

mavi pigment 5 yıl önce

anası babası buna eşşek dese alınmasın.

Mahmut 6 yıl önce

Bunlar efsane ötesine geçmez yok kemikler kaybolmuş falan da filan

    Anonim 1 yıl önce

    Erdsgyyffgggfjhdrrtsldxfhf

Cengiz 6 yıl önce

Bende güzel not aldım teşekkürler adam her şeyi altına çevirmiş ve eşşek kulakları efsane

Meltem 6 yıl önce

Kral midas ve eşşek kulakları gerçekten çok ilginç herşeyin altına dönüşmesi de tam bir efsane hocamızın verdiği ödevi yaptım çok sağolun