Dünya sağlık örgütü (WHO) Çin’deki 170 kişinin ölümü ve hastalığın çok çabuk bir şekilde dünyaya yayılmasından sonra, korona virüsünün küresel olarak insanları tehdit etmesi sebebi ile, küresel acil durum ilan etti. 

Küresel Sağlık Acil Durumu Nedir?

Küresel Sağlık Acil Durumu Nedir

Resmi kurum olan Uluslararası Endişe Halk Sağlığı Acil Durum (PHEIC), adlandırılan bu olay uluslararası müdahale gerektirebilecek uluslararası hastalık yayılımı yoluyla halk sağlığı riski oluşturan “olağanüstü bir olay” olarak tanımlanmaktadır. Anında müdahale edilmesi gereken ”ani, ciddi, beklenmedik yada olağan dışı” durumları ortaya koymaktadır.

Dünya Genelinde Kaç Tane Küresel Sağlık Acil Durumu İlan Edildi?

2009’dan bu yana beş tane ilan edildi. Bunlara sırasıyla birlikte bakalım.

1- 2009 domuz gribi salgını;

2– 2014 çocuk felci bildirgesi;

3- 2014 Batı Afrika’da Ebola salgını;

4- 2015-16 Zika virüsü salgını;

5- Temmuz 2019 itibariyle Kivu Ebola salgını.

SARS (Şiddetli Akut Solunum Sendromu), çiçek hastalığı ve vahşi tip poliomyelit gibi hastalıklar küresel sağlık acil durumlarını gerektirecek önemli olaylardır.

Korona Virüsün İlan Edilmesi Neden Bu Kadar Uzun Sürdü?

Virüs, 2002-2003 yıllarında Çin ve Hong Kong’da ortalama 650 kişiyi öldüren SARS ile benzerliği sebebi ile dünya genelinde alarma neden oldu.

Geçtiğimiz hafta yapılan uzun toplantılardan sonra, WHO küresel acil durum ilan etmekten vazgeçmişti. Bunun nedeni ise; ticari kaygılar, seyahat kısıtlamaları, tatilcilerin tatile gitmemesi gibi durumlar olarak özetlenebilirdi. Yetkililer ayrıca Çin’in ekonomi yönünden kötü etkileneceğini dile getirmişlerdi.

Tabi, olay dünya geneline yayılınca ve çok tehditkar boyutlara varınca, bu düşünceler sadece ufak bir detay olarak kaldı.

Gelecekte Ne Olacak İnsanları Nasıl Etkiler?

Bu gelen küresel acil durum ile birlikte, seyahatler kısıtlanabilir, tatile gitmeniz bir süreliğine ertelenebilir. Ticari işlemler aksayabilir. Tabi bunlar virüsün yayılmasını önleyecek, etmenlerin başında gelmektedir.

Dünya sağlık örgütü (WHO) yaptığı  açıklamada, virüsün en etkili olduğu insanlar zayıf bünyeli olanlar olduğu açıkladı. Yani sağlık açısından daha zayıf olan ülkelere virüs ulaşırsa, durumun çok daha tehlikeli boyutlara ulaşacağını söyledi.

Dünya sağlık örgütü  genel direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Hepimiz aynı gemideyiz, birlikteyiz ve sadece birlikte durdurabiliriz” dedi.

Virüs Şimdiye Kadar Nereye Kadar Yayıldı?

Korona virüsü, şimdiye kadar tespit edilen yaklaşık 8.000 vakanın büyük çoğunluğu Çin’de, çoğunlukla Wuhan şehrinde ve çevresinde görülmüştür.

Diğer ülkeler arasında ise Avustralya, Kanada, Kamboçya, Fransa, Japonya, Almanya, Malezya, Singapur, Nepal, Tayland, ABD, Güney Kore, Sri Lanka ve Vietnam’da bulunmaktadır. Dünya sağlık örgütü, virüsün yayılma hızı ve bulaşma potansiyeli çok yüksek olduğunu gösteriyor.

Yetkililer Virüsün Yayılmasını Önlemek İçin Ne Yapıyor?

Wuhan’ın başkenti olduğu Çin’in Hubei eyaletinde yaklaşık 60 milyon kişi kontrol altında tutulmaktadır. Wuhan’ın yerel ulaşım ağları metro, otobüs, metro, feribotlar da dahil  olmak üzere 23 Ocak’ta sabah 10’dan hepsi durduruldu. Ayrıca tren istasyonları ve  hava alanları uçuşlara kapatıldı.

Çinli yetkililer, Chibi, Huang gang, Ezhou ve Zhijiang da dahil olmak üzere salgının kontrol altına alınması maksadıyla 10 şehri kontrol altında tuttuklarını söylediler.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER