Kuzey Kore’den inanılmaz bir füze denemesi daha ! Dünya şokta

Ana Sayfa Haber Kuzey Kore’den inanılmaz bir füze denemesi daha ! Dünya şokta
  ABD’li  ve Güney Kore askeri yetkililer, Kuzey Kore’nin başka bir balistik füze denemesi gerçekleştirdiğini belirtti.Fakat füze, kalkıştan kısa süre sonra havada infilak ettiğini belirtti. Son iki gündür ikinci başarısız füze denemesi oldu.

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore’yi Çin’e ve cumhurbaşkanına “saygısızlık” yaptığını  söyledi.

Güney Kore, yerel saate göre  cumartesi günü gün ağarmadan , Pyongyang’ın kuzeyinde, Güney Pyeongan eyaletindeki bir siteden füze atıldığını açıkladı.Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore’nin füze programını tartışmak için bir araya geldi.

Başkan Trump attığı twitte : “Kuzey Kore, başarısız olmasına rağmen bugün bir füze daha atmıştır, Çin’e  ve Başkanına inanılmaz bir saygısızlıktır”.dedi.

Başkan Trump geçtiğimiz günlerde Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’i ağırladı ve kendisine “Kuzey Kore’ye dikkatli olmasını önerdi.Ayrıca birçok övgüde bulundu.

Kuzey ve Güney Kore askeri tatbikatlar yürüterek bölgedeki gerginlikler son zamanlarda daha da arttı.

Kuzey Kore’nin nükleer savaş başlıklarını minyatür hale getirme ve ABD’ye ulaşabilen uzun menzilli füzeler üzerine çalışmalar yaptığı düşünülüyor.Üst düzey yetkili, Reuters’e verdiği demeçte, muhtemelen KN-17 olarak bilinen orta menzilli bir füze olduğunu belirtti.

Bu arada, Amerikan uçak gemisi USS Carl Vinson, Başkan Trump’ın “armada” nın bir parçası olarak Kore yarımadasına gönderildikten sonra bölgeye tekrar geldiği bildirildi.

 Açıkça Meydan Okuma 

Cumartesi günü başarısız  olan füze denemesi Japon hükümeti tarafından şiddetle kınandı, ve Kuzey Kore’ye diplomatik kanallarla güçlü bir protesto gerçekleştirdiğini söyledi.

Londra’da bulunan Japonya Başbakanı Shinzo Abe, bunun “uluslararası topluluğa karşı açık bir meydan okuma” olduğunu söyledi.

O sözlerine ekledi “Daha fazla provokasyon olasılığı olacağı düşünülürse,  uyarı seviyesini korumak için müttefiklerimiz olan ABD ile yakın bir koordinasyon sağlamak istiyoruz.” Dedi. Vatandaşlarımızın emniyetini sağlamak için dimdik duracaklarını söyledi ve her zaman anında karşılık vermeye hazır olduklarını söyledi.

Daha önce ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, dünyayı Kuzey Kore’yi nükleer hırsından dolayı  vazgeçirmeye  çağırdı.

Kuzey Kore şu anda zaman kazanmakta ilerleyen zamanlarda eğer Kuzey Kore ABD’ye saldırırsa dünya için felaket olacağını söyledi.

Kuzey-Kore'den-inanılmaz-bir-füze-denemesi-daha-!-Dünya-şokta-webhakim-p-1684

Tansiyon Neden Bu Kadar Yükseldi?

Son haftalardaki  gelişmeler arasında:

 Kuzey Kore, daha önce başarısız bir füze denemesi başlattı ve inanılmaz bir güç gösterisi ile devasa bir geçit töreni düzenledi.

 ABD, bölgeye bir grup savaş gemisi ve bir deniz altı gemisi yerleştirdi.

 ABD Güney Kore’de Thaad adlı tartışmalı bir $ 1bn (775 milyon £) füze sistemi sistemini kurmaya başladı 

 Bay Tillerson ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence Güney Kore’yi ziyaret ederek Kuzey ile temaslarda “tüm seçeneklerin masada olduğunu”söylediler.

Kaynak : http://www.bbc.com/news/world-asia-39750240

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir