Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği KYK borcu yapılandırmasına ilişkin düzenleme, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu arada MTV ve SGK borçları da bu düzenlemede yerini aldı. Diğer yandan ise bir çok öğrenci KYK borç yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? sorusuna yanıt aramaya başladı.

KYK borç yapılandırma başvurusu yaparak borcunuzu 18 taksite ayırıp 36 aya yayabilirsiniz. Peki, KYK öğrenim kredisi borcu yapılandırma başvurusu nereden yapılır? Tüm detaylarına hep birlikte bakalım.

Vergi, vergi cezaları, gecikme faizi, idari para cezaları, sigorta primleri, KYK borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 30 Nisan tarihinden önceki kesinleşmiş borçların yapılandırılacağı düzenleme için 31 Ağustos’a kadar başvuru yapılması gerekecek. Yapılandırmanın ilk taksidi ise eylül sonuna kadar ödenecek.

KYK Borç Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK Borc Yapilandirma Basvurusu Nasil Yapilir

 

KYK, bilindiği üzere pek çok öğrencinin okul zamanında alıp daha sonra ödediği borçtur. Tabi bazı öğrenciler ise gerek iş bulamamaktan gerekse parayı denkleştiremediği için ödeyememektir. İşte devlet bu noktada yapılandırma ile kolaylık sağlıyor.

Bu haktan yararlanabilmeniz için KYK borcu yapılandırma başvurusu işlemlerini eksiksiz olarak tamamlamanız yapmanız lazım. KYK borç yapılandırma başvurusu yapmadığınız takdirde, devletin sağladığı bu imkandan yararlanamazsınız.

İnternet Vergi Dairesi girişi ile gerçekleşecek olan yapılandırma işleminin ilk adımının ardından atılması gereken adımlar ise şu şekilde olacak;

kyk basvuru ekrani

İlk oönce, İnternet Vergi Dairesi sitesine girmeniz gerekecek. Hemen aşağıda verilen linke tıklayarak giriş yapabilirsiniz. İnternet Vergi Dairesi’ne giriş yapmanız gerekmektedir. Bu arada şifrenizi unuttuysanız e-Devlet hesabınızla da girebilirsiniz. E- devlet şifrenizi unuttuysanız burayı tıklayarak nasıl alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Yapılandırma Ekranına Gitmek İçin Tıklayın

Yapılandırma ekranını açtıktan sonra sayfanın en altında bulunan kısımdan, görseldeki yukarıdaki “başvuru formu” ekranına tıklanması gerekecek. Daha sonra aşağıdaki adımları takip edin.

Gösterilen borç tutarı bilgi amaçlı olup, “18/11/2020” tarihi itibari ile borç bilgisidir. Yeni borç hesaplanıncaya kadar borç miktarında tahsilat, düzeltme, yeni tahakkuk verilmesi vb nedenlerle meydana gelen değişiklikler görünmemektedir. 7256 sayılı Kanun kapsamında başvuru yaptığınız takdirde gerçek borç tutarınız üzerinden tecil kapsamında borcunuz bulunması durumunda tecil dosyanız düzenlenecektir.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan Başkanlığımıza bilgi aktarımı devam ettiğinden KYK borç yapılandırma işlemleri için başvuru 23.11.2020 tarihinden itibaren yapılabilecektir.

Dairenizce takip edilen ve kesinleşmiş bulunan tüm borçlarımın 7256 sayılı Kanunun 2. maddesi kapsamında yapılandırılmasını talep ediyor ve yapılandırılan borçlarımı belirttiğim şekilde ödemek istiyorum. Kanuna göre ödenmesi gereken taksitlerin ilk ikisini süresinde ve tam ödemem koşuluyla, bir takvim yılında ikiden fazla vadesinde ödememe ya da eksik ödeme yapmam halinde madde hükümlerine göre yapılandırılan borçlarıma ilişkin kalan taksitlerin ödenme hakkını kaybedeceğimi biliyor, iletişim bilgilerimin bilgilendirme amacıyla kullanılmasına izin veriyorum.

Ayrıca, yaptığım başvuru içerisinde kesinleşmiş alacağın bulunmadığının anlaşılması halinde bu alacaklar için maddeden yararlanamayacağımı, yapılandırılan borçlarımla ilgili olarak; dava açmayacağımı, kanun yollarına başvurmayacağımı ve açmış olduğum tüm davalardan vazgeçtiğimi bildirir, gereğinin yapılmasını arz ederim.”

İLK TAKSİT ÖDEMELERİ EYLÜL SONUNA KADAR

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun ile birlikte 30 Nisan 2021 ve öncesinde beyana dayanan vergilerde verilmesi gereken beyannamelerin vergi, vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme cezaları, 2021 yılı için 30 Nisan 2021 tarihine kadar tahakkuk eden vergi, vergi cezaları, gecikme faizi, gecikme cezaları, idari para cezaları, SGK tarafından tahakkuk ettiği halde ödenmemiş, sigorta primleri, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi ile bunlara bağlı gecikme cezaları belediyelerin amme alacakları borç yapılandırma kapsamında yer alıyor. Yapılandırma için için 31 Ağustos’a kadar başvuru yapılması gerekecek. İlk taksit ödemeleri ise eylül sonuna kadar yapılacak.

BELEDİYE BORÇLARI DA YAPILANDIRILABİLECEK

Borç yapılandırma ile belediyelerin su, atık su, katı atık ücretleri gibi aldığı bazı paylar ile büyükşehir belediyelerinin katı atık ücretleri ile su ve kanalizasyon idarelerinin su ve atık su bedeli alacakları yapılandırılacak.

MTV DE YAPILANDIRILABİLİYOR

Yine motorlu taşıtlar vergisi, taşıta ilişkin idari para cezaları ile geçiş ücretinin en az yüzde 10’unun ödenmesi şartıyla taksit ödeme süresince fenni muayene izni verilecek. Karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarını zamanında ödeyemedikleri için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine bildirilen kişilerin ve kredi müşterilerinin yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde geçmiş ödeme performanslarına ilişkin olumsuz kayıtları, yapılan düzenlemeyle dikkate alınmayacak.

KYK BORÇLARI DA YAPILANDIRMA KAPSAMINDA

KYK borçları da bu süreçte yapılandırma kapsamında olacak. Yapılandırmadan faydalananlar ödemelerini 6, 9, 12, 18 aylık taksitler şeklinde ödeyebilecekler.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER