Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren KYK borcu ile ilgili detaylar belli olmaya başladı. Bilindiği üzere KYK borcu öğrenim kredisi ve geri ödemeler hakkında yapılan açıklamaları öğrenciler dört gözle bekliyordu. Bu kapsamda  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla bugüne kadar yapılan en büyük borç yapılandırması ve düzenlemesi hayata geçirilecek. Peki, KYK borçları silinecek mi? KYK borçları yapılandırılacak mı? Tüm detaylarına bakalım.

Bilindiği üzere KYK burs ve kredileri, mezuniyetin ardından belli bir süre sonra geri ödenmeye başlıyor. Salgından dolayı büyük kolaylıklar sağlanacak. Peki, KYK borçları silinecek mi, yapılandırma olacak mı? Hepsine bakalım.

KYK Borcu Silinecek Mi?

KYK borçları silinecek mi

Salgın dolayısı ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla bugüne kadarki en kapsamlı yeniden yapılandırma paketi hazırlanıyor.

Genel olarak bakıldığında 4 milyon vatandaşın 500 milyar lira civarındaki borcunu kapsayacak. Cezalar, faizlerin yanında öğrenim kredisi borçlarının da yapılandırma kapsamına alınması bekleniyor.

Çok Büyük Yapılandırma Geliyor

  • Vergi,
  • Sigorta prim borçları,
  • Kaçak köprü geçişleri,
  • Trafik cezaları,
  • Gümrük cezaları,
  • Belediyelere olanlar da dahil çeşitli borçlar ile bazı idari para cezalarının yapılandırma kapsamına girmesi planlanıyor.

Öğrenim Kredi Borçlarına Büyük Kolaylık

Bilindiği üzere öğrenim kredi borçları ile ilgili öğrencilerin yaşadığı problem Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletilmişti. Bu kapsamda ise Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda yapılandırma kapsamına öğrencilerin kredi borçları da dahil edildi.

Diğer yandan ise yeniden yapılandırmadan yaklaşık 4 milyon vatandaşın yararlanması bekleniyor. Yapılandırılacak toplam borç tutarı ise yaklaşık 500 milyar lira civarında.

Faizler İndirilecek

AK Parti grubu, salgın sebebi ile borçların ödenmesinde sıkıntı olduğuna dikkat çekip, “Şu ortamda borçlar yapılandırılıp taksitler hemen başlatılırsa yine ödemelerde zorluk yaşanabilir. Bir yıl tüm borçlar ertelensin daha sonra taksitler başlasın” açıklamasını yaptı.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!