KYK yurt başvuruları üniversiteyi kazanan öğrenciler için çok önemli bir konumda haliyle de en çok merak edilen konuların başında geliyor. Tabi, bildiğiniz üzere bu yıl yaşanan salgın sebebi ile geciken yurt başvuruları konusunda yapılan açıklamada, Yükseköğretim Kurulu tarafından akademik takvimin açıklanmasının beklenildiği belirtilmişti. Peki, KYK yurt ve burs başvuruları ne zaman başlayacak? Ayrıca, KYK yurt başvurusu ne zaman? 2020-2021 bu yıl KYK burs ve yurt başvuru tarihleri belli mi, açıklama geldi mi? Tüm detaylarına bakalım.

YÖK tarafından üniversitelere gönderilen yazıda 2020-2021 eğitim öğretim yılı güz döneminde olabildiğince uzaktan eğitime devam edilmesi zorunlu olmayan durumlarda yüz yüze eğitim yapılmaması yönünde vurgu yapmıştı.

KYK Yurt Başvurusu Ne Zaman?

KYK Yurt Başvurusu Ne Zaman

KYK yurt başvurularının YÖK tarafından açıklanacak olan akademik takvimin ardından bilgi vermesi bekleniyor. Bu arada takvimin açıklanmasının hemen ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yurt başvuru tarihleri adaylara açıklanacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan Yeni KYK Yurt ve Burs Başvuru Açıklaması

Gençlik ve Spor Bakanlığı, resmi sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımında,“GSB Yurtları, öğrenim kredileri ve burs başvuruları ile ilgili gelişmeler sosyal medya hesaplarımız ve Web sitemizde duyurulacaktır. Farklı kaynaklara itibar etmeyiniz. Yurt başvuru tarihleri Yükseköğretim Kurulu ve Bilim Kurulu’nun kararları doğrultusunda belli olacaktır.” paylaşımını yaptı.

KYK Yurt ve Burs Başvuruları Nasıl Yapılır?

Bilinmesi gereken ilk adım öncelikle Yurt başvuruları ÖSYM yerleştirme işlemlerinin sonuçlanmasının ardından yurtkur.gsb.gov.tr resmi internet sitesi üzerinden açıklanır.

Başvurular E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca E-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek E-Devlet şifresi almaları yada E-Devlet giriş yöntemlerinden birine sahip olmaları gerekmektedir. ( Bireysel bankacılık gibi buradan tıklayıp detaylarını öğrenebilirsiniz.)

Başvuru esnasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir.

Son olarak yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!