Pek çok dizüstü bilgisayar kullanıcısı yüksek fan sesi ile karşılaşıyor. Yüksek fan sesi ile karşılaşanlar ne yapmaları gerektiğini araştırıyor.

Laptop Fanı Neden Çok Ses Yapar?

Laptop fanı farklı sebeplere bağlı olarak ses çıkarabilir. Sesin kaynağını belirlemeden onarma çalışmalarına başlanamaz. Fan, en fazla kirli olduğunda ses yapar.

Kirli, tozlanmış ve dış etkenlere maruz kalan laptop fanı rahatsız edici düzeyde ses çıkarır. Uygulamaların fanı zorlaması da ses çıkmasına neden olabiliyor. Bilgisayarı zorlayan programlar da fanın ses çıkarmasını etkileyebilir.

Laptop Fanı Ses Çıkarırsa Ne Yapılır?

Laptop fanından yoğun ses duyan kişiler ilk olarak fanı söküp temizlemelidir.

Bu işlemi yapamayan kişiler uzman bir kişiden yardım alabiliyor. Eğer bu yöntem işe yaramazsa farklı yöntemler denenebilir. Laptop fanı çok ses çıkardığında uygulanması gerekenler:

  • Yazılım temizliğini başlatma
  • Laptopu soğutan cihazları satın alma
  • Teknik servisten yardım isteme

Teknik servisler, fan temizleme işlemlerini profesyonel bir şekilde gerçekleştirir.

Laptop Fanı Fazla Ses Çıkarırsa Ne Olur?

Fan sesi, bilgisayar kullanıcılarını rahatsız etmektedir. Kişiler, her zaman maruz kaldığı bu sorunla birlikte yoğun baş ağrıları çekebiliyor. Fan sesi fazla olursa yaşanabilecek sorunlar:

  • Bilgisayarın diğer bileşenlerinde sorun oluşması
  • Laptopun yavaşlaması
  • Bilgisayarın koyulduğu yüzeyin aşırı ısınması
  • Belli bir süre sonra fanın işlevini yerine getirememesi

Laptop fan sesi artan kişilerin en kısa zamanda duruma müdahale etmesi gerekir.

✔ Oyun oynarken çok fazla ses yapıyorsa laptop’un güç ayarlarından 👉 (Güç tasarrufu) modunu seçin. Bu performansı düşürebilir ancak sesi azaltmak için en pratik çözümlerden birisidir yada aşağıdan Laptop fan sesi azaltma programı makalesine gidebilirsiniz. Ancak dikkat edin ❗ bilmediğiniz bir ayar yaparsanız bilgisayarınızın herhangi bir bileşenini yakabilirsiniz 👍.

Laptop Fanı Çok Ses Çıkarıyor

Laptop Fanının Çok Fazla Ses Çıkaramaması İçin Ne Yapılmalı?

Fan sesi oldukça rahatsız edicidir. Kişiler bu sesle karşılaşmamak için gerekli önlemleri almalıdır. Gerekli önlemlerden ilki arka planda çalışan uygulamaların kapatılmasıdır. Arka plandaki uygulamalar bilgisayar fanını yorabilir. Oluşan yorulmalara bağlı olarak fan ses yapabilir.

Fan ısındığında fazla ses çıkarır. Fanın ısınmaması ve fazla ses çıkarmaması için fan soğutucu ürünler satın alınabilir.

Laptop Fanı Ne Zaman Çok Ses Çıkartır?

Laptop, günün her saati kullanılabiliyor. Buna bağlı olarak günün her saatinde laptop fanından yoğun ses gelebilir. Oluşan sese kulak verilip gerekli bakımlar yapılmazsa ciddi sorunlar oluşabilir. Laptop fanının fazla ses çıkardığı durumlar:

  • Arka plan uygulamaları fazla olduğunda
  • Oyun oynarken
  • Fanda bir problem oluştuğunda

Uzun yıllar boyunca aynı bilgisayarı kullanan kişiler yoğun fan sesleri ile daha fazla karşılaşır.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER