Dizüstü bilgisayarlar, mükemmel taşınabilirlik sunar, ancak seçiminizi yaptıktan sonra masa üstünden daha az esneklik sunarlar.

Bilgisayar seçiminizi sadece bir bütçeyle karar verebilir ve Dell ya da HP’nin bu fiyata sattığı gibi büyük bir üreticiye ne olursa olsun kapılabilirsiniz, ancak markası kaliteli diye aldığınız bilgisayar ya işlerinizi yapmaz ve ihtiyacınızı karşılamazsa? Klavye veya ekran doğru değilse veya ihtiyacınız olan tüm bağlantı noktalarına sahip değilse ne olacak? Masaüstü bir bilgisayarda olduğu gibi klavyenizi değiştiremez veya bir genişletme kartı takamazsınız. Bu nedenle nakit vermeden önce alacağınız dizüstü bilgisayarınızda neye ihtiyacınız olduğunu dikkatle düşünmelisiniz. Bu satın alma kılavuzunda karşılaşacağınız farklı özelliklere genel bir bakış sağlayarak mevcut çeşitli dizüstü bilgisayarları kullanmanızı sağlayarak bazı karışıklıkları gidermeye çalışacağız.

1. Kullanabileceğiniz Bilgisayar Boyutunu Belirleyin

Genel olarak en iyi dizüstü bilgisayar yoktur; İyi bir bilgisayar gerçekten kendi gereksinimlerinize ve bütçelerinize bağlıdır.

Dizüstü bilgisayarlar, ekranlarının çapraz boyutuna (inç cinsinden) göre kategorilere ayrılırlar. Bunun nedeni, bir dizüstü bilgisayarın ekran boyutu da şasinin genel boyutunu belirlemektedir. Büyük bir 17 inç ekrana sahip bir dizüstü bilgisayar, çalışma ve oyun açısından harika olacak ve yazmayı kolaylaştırmak için kocaman bir klavyeye sahip olacak, ancak 13 inçlik bir modelden çok daha büyük ve ağır olacaktır.

Oyun dizüstü bilgisayarları teknik olarak dizüstü bilgisayarlardır, ancak taşınabilir değildirler.

Laptop Satın Alma RehberiDizüstü bilgisayarınızla seyahat edip edemeyeceğinizi ya da yalnızca evde kullanıp kullanmayacağınızı dikkatle düşünmelisiniz; Çoğu zaman evde bir masanın üzerinde kullanacaksanız ultra-hafif bir 13-inç model satın almanıza da pek gerek yoktur. Aynı şekilde, 17 inçlik bir enerji santrali bir masaüstü bilgisayarı için iyi bir yer değiştirmeyi sağlar, ancak sırt çantasına sığması pek mümkün değildir.

15 inçlik bir model kullanım kolaylığı ile taşınabilirlik arasında iyi bir uzlaşma sunar: yaklaşık 2 kg ağırlığında veya daha hafiftir. Mesela benim kullandığım dizüstü bu ağırlıkta. Rahatlıkla taşınabiliyor. Tabi benim gibi bilgisayar çantasına grafik tablet vs. sıkıştıran insanlarsanız biraz omzunuz kopabilir.

Süper hafif bir şey istiyorsanız, 11-13 inçlik bir ekranı olan bir dizüstü bilgisayar için tercih edebilirsiniz.

2. Ekran Çözünürlüğü

Ekranın boyutu her şey değildir; Çözünürlük de dikkate alınmalıdır. Genel olarak bulacağınız en düşük çözünürlük 1,366 x 768 pikseldir. Bu görevlerin çoğunda iyidir. Özellikle çok modern web sayfası, kullanılabilir ekran alanına uyacak şekilde yeniden biçimlendirildikleri için, bu iki pikselle birlikte iki uygulama üzerinde yan yana çalışmak bile mümkündür. Daha küçük ekrana sahip dizüstü bilgisayarlarda, daha büyük bir çözünürlük her zaman daha fazla yer anlamına gelmez. Bir dizüstü bilgisayar küçük bir alanda daha fazla piksel sayısına sahip olduğunda, işletim sistemi her şeyi ölçeklendirmeli veya metin ve simgeler düzgün şekilde görmek için çok küçük olmalıdır.

Laptop Satın Alma Rehberi1.920 x 1.080 ekrana sahip 15 inçlik bir dizüstü bilgisayar üzerindeki uygulamalar için 1,366 x 768 ekranlı 15 inçlik bir modelden daha fazla alanı yoktur. Bununla birlikte, daha yüksek çözünürlük metin ve simgelerin çok daha pürüzsüz olacağı anlamına gelir ve bu nedenle görmek kolaydır.

Bir ekranda aradıklarınızın tam olarak ne olduğunu öğrenmek için bir mağazaya girip birkaç tanesini deneyin. Görme yeteneğiniz ve çalışma tercihleriniz hangi ekrana gideceğinize karar verecektir.

3. Form faktörü

Çoğu dizüstü bilgisayar, klavye ve dokunmatik yüzey üzerine katlanan bir ekrana sahip geleneksel bir clam tipi tasarım sunar. Bununla birlikte, eğilimi kısıtlayan bir takım var. Bazı dizüstü bilgisayarlar geleneksel şekli korurlar, ancak çizim veya müzik yapma gibi yaratıcı görevler için eğlenceli olabilecek bir dokunmatik ekran eklerler. Diğerleri, dizüstü bilgisayarı bir tablete çevirerek klavyenin arkasına katlanabilir dokunmatik ekrana sahiplerdir. Microsoft’un Surface serisi ve çeşitli Asus Transformers modelleri, bir klavyenin ağırlığı ve hacminden uygun bir tablet oluşturmak için tamamen ayrılmış bir ekrana sahiptir.

Tasarım veya müzik programları gibi dokunmatik ekranlardan yararlanan belirli uygulamaları kullanmak istiyorsanız bu uzman tabletler normal ancak standart dizüstü bilgisayarlardan çok daha pahalı.

4. Klavye

Dizüstü bilgisayarın fiziksel boyutu nedeniyle kendilerine uygulanan kısıtlamalar nedeniyle, dizüstü bilgisayar klavyeleri masaüstü modellerinden daha çeşitlidir. Başlangıç ​​olarak, yalnızca daha büyük dizüstü bilgisayarlarda sayısal tuş takımı ve ardından yalnızca belirli modellerde yer var.

Ayrıca, birçok dizüstü bilgisayarda küçük ok tuşları veya tuş takımının solundan ziyade sağda bulunan ters eğik tuşlar bulunur. Yalnızca bazı dizüstü bilgisayarlarda Home, End ve Page Up ve Page Down tuşları da vardır; Bunun gibi işlevler için fiziksel bir anahtar yoksa bunun yerine bir İşlev (Fn) tuş bileşimi kullanmanız gerekir. Bir metin belgesinde gezinmek için bu tuşlara güveniyorsanız, tüm bu işlevlerin ayrı fiziksel tuşlarla çoğaltıldığı bir dizüstü bilgisayar arayın.

 

Dizüstü bilgisayar klavyeleri de çılgınca değişebilir. Yazarken klavye tepsisinin ortasındaki korkunç esnek olması bazılarımız için hoş değil. Eğer benim gibi sürekli yazan veya yazmayı seven biriyseniz klavye gerçekten de çok önemli. Klavyeyi bir dükkanda kendiniz denemiyorsanız, önemli sorunlar olup olmadığını görmek için en azından bazı değerlendirmeleri okumanızı öneriyorum. Sonuçta, dizüstü bilgisayarınız olduğu halde bir alt standart klavye ile yaşamanız gerebilir.

5. Dokunmatik yüzey

Aynı şey bir dizüstü bilgisayarın dokunmatik ekranı için de geçerli. Bu, dizüstü bilgisayarınızla etkileşimde bulunduğu ilk yollardan biridir, bu nedenle iyi çalışması gerekir. Ne yazık ki, birçok dizüstü dokunmatik yüzeyler korkunç. Düğmeleri ana dokunmatik alanın bir parçası haline getirme eğilimi vardır. Zayıf uygulandığında, bir tıklama gerçekleştirirken imleciniz her yere sıçrayabilir. (Microsoft Surface Pro 4 mükemmel Hassas dokunmatik yüzeyi gerçekten harika. Dokunmatik yüzey isteyenlere önerim.)

Laptop Satın Alma RehberiBir sürü dokunmatik yüzey, parmak hareketine tam olarak cevap vermiyor veya bir tıklamayı algılatıp algılatamadığınızı belirlemeyi zorlaştıran düzensiz düğmeler bulunmakta. Çoğu modern dokunmatik yüzey, iki parmağınızı kaydırmak veya sıkıştırmak için kullanabileceğiniz hareketleri destekler – ancak yine de bu hareketlerin ne kadar kolay kullanıldığı dizüstü bilgisayarlar arasında büyük farklılıklar gösterir.

Günümüzde pek çok dizüstü bilgisayar, Microsoft onaylı Precision Touchpads ile birlikte geliyor ve Apple’ın MacBook’larında bulunanların ağır basmasıyla geçen yıllarca vasat bir Windows dizüstü dokunmatik yüzeyine son veriyor. Zayıf bir dokunmatik yüzeye sahip bir dizüstü bilgisayar alırsanız, her zaman çantanıza bir USB seyahat fare götürme seçeneğini unutmayın derim.

6. Bağlanabilirlik

Bir dizüstü bilgisayar tabanında sınırlı bir alana sahiptir, bu nedenle bir masaüstü bilgisayardan çok daha az bağlantı noktası vardır. Başlangıç ​​olarak, bazı dizüstü bilgisayarlarda iki USB portu vardır. Bir yazıcı ile bir fare takılıysa ve fotoğraf makinenizden bazı fotoğrafları bilgisayara atmak istiyorsanız, dizüstü bilgisayarınızda yerleşik bir SD kart okuyucu bulunmadığı sürece bir şeylerin fişini çekmeniz gerekecektir. Birçok mevcut dizüstü bilgisayarlarda daha hızlı veri aktarımı için en az bir USB 3 bağlantı noktası bulunur. Daha büyük dizüstü bilgisayarlar en az üç USB bağlantı noktasına sahip olma eğilimindedir; bu da çoğu insan için iyi olacaktır.(Kendi bilgisayarım açısından düşünürsem 3 tane bağlantı noktası var ve gerçekten işimi kolaylaştırıyor. Eğer benim gibi sanal ortamda resim çizmek için grafik tablet kullananlardansanız ve aynı zamanda usb fare kullanıyorsanız kesinlikle 3’lüyü seçmenizi tavsiye ederim.) Ayrıca birçok modern dizüstü bilgisayarda dahili DVD sürücüleri bulunmadığını unutmayın; bu nedenle diskleri okumak ve yazmak istiyorsanız buna dikkat etmeyi unutmayın. – ve yeterli yedek portları olduğundan emin olun . (Asus Zenbook Pro UX501VW  portları sizler için iyi bir seçim olabilir.)

Laptop Satın Alma RehberiUSB 3.1 bağlantı noktaları en yeni üst düzey dizüstü bilgisayarlarda görünmeye başlıyor. Bu bağlantı noktaları genellikle daha küçük C türüdür, ancak aktarma hızları ve çevre birimleri söz konusu olduğunda olasılıklar dünyasını açarlar. Tek bir USB 3.1 portu, görüntüler ve harici sabit diskler gibi yüksek güç ve yüksek performanslı bir çevre birimlerinin yükünü harici bir yükleme istasyonu vasıtasıyla barındırabilir; bu da pahalı olabilir ancak son derece pratiktir.

Ayrıca ağları düşünün: Tüm dizüstü bilgisayarlarda dahili kablosuz ağ var olsa da (eğer bir fantezi 802.11ac yönlendiriciniz varsa dizüstü bilgisayarınızın kablosuz çipini AC’yi destekleyip desteklemediğinizi kontrol edin, böylece en iyi aktarım hızlarını elde edin), hepsinin bir Ethernet fişi yoktur. Bazı oteller, her odada zayıf kablosuz bağlantılar bulunur, ancak hızlı Ethernet ağları sunar. Eğer Ethernet fişi yoksa özellikle seyahat ederken sıkıntı çekebilirsiniz. USB-Ethernet adaptörlerini uygun bir fiyata sahip olabilirsiniz, ancak bunun değerli USB portlarınızdan birini kullanacağını unutmayın.

Video çıkışı da önemlidir: HDMI, çoğu TV’ye ve monitöre bağlanmak için hizmet verecek dizüstü bilgisayarlarda en yaygın video çıkışıdır (eğer 4K model değilse – çok az sayıda dizüstü bilgisayarda gerekli HDMI 2.0 konektörü bulunur). Yalnızca bazı iş modellerinde VGA çıktıları bulunur; bu da, toplantı salonunda bir ofis projektörüne bağlanmanız gerekebilir.

7. Performans

Umarım şu ana kadar, dizüstü bilgisayarınızın dış görünüşünün nasıl olması gerektiği hakkında bir fikriniz vardır, bu yüzden şimdi de  iç organlar için endişelendirmenin zamanı geldi. İlk önce RAM. Ciddi derecede ucuz bir dizüstü bilgisayar satın almadığınız sürece en az 4GB’lık bir alana sahip olanları seçin. Bu sayede, aynı anda kaç tarayıcı sekmesini açtığınızdan endişelenmeniz gerekmez. (En az 20 sekme açan biri olarak buranın altını çiziyorum. :D)

Video düzenleme yapacaksanız, ideal olarak en az 8GB gerekecek, ancak bu RAM miktarı ucuz dizüstü bilgisayarlarda bile yaygın.

Laptop Satın Alma Rehberi

İşlemci seçimi daha zahmetlidir. Web’de gezinme ve ofis çalışmalarına rahatlıkla baş edebilecek en az bir Intel Core i3 işlemci; büyük görüntülerle uğraşma, video düzenleme ve kodlama gibi daha yoğun görevler için Core i5 çipi düşünmeyi hedeflemelisiniz. Core i7 cipsli dizüstü bilgisayarlar pahalı ama süper hızlıdır, bu nedenle mümkün olan en iyi performansı isterseniz düşünmeye değer.

Tüm Core çekirdeklerin eşit yaratılmadığını unutmayın.

Elbette piyasada AMD tabanlı dizüstü bilgisayarlar var, ancak bunlar hala çok  az yaygın. Düşük güç tüketen bir dizüstü bilgisayar almadığınızdan emin olmak için bir AMD A8 veya A10 işlemci arayın.

8. Grafik

Çoğu dizüstü bilgisayar, işlemcilerinin tümleşik grafik yonga setine güvenir ve genellikle “Intel HD Graphics” gibi bir şey denir. Bu, düşük – orta ayrıntı ayarlarında düşük çözünürlükte basit 3D oyunlar oynayabilir ancak oyunlarla ilgili ciddi iseniz o zaman özel bir Nvidia veya AMD grafik yonga seti olan bir dizüstü bilgisayara ihtiyacınız olacak. (Nvidia gerçekten iyi. Tavsiye ederim.) Bir grafik yonga setinin model numarasından ne kadar hızlı olacağını belirlemek zor, bu nedenle bir yonga setinin en yeni başlıklar altında nasıl performans gösterdiğini görmek için çevrimiçi grafik ölçütlerini aramayı öneririz .

Yalnızca çok pahalı dizüstü bilgisayarlar son oyunları çok yüksek ayrıntı seviyelerinde oynatabilmekte. Eğer illa istiyorum derseniz paranızı biriktirmeye başlayın derim.

9. Pil ömrü

Dizüstü bilgisayarınızla seyahat etmeyi planlıyorsanız, boyut ve ağırlık ile birlikte bu öncelik olmalıdır. Sonuçta, bir tren veya bir elektrik prizine yakın bir kafede koltuk almak her zaman mümkün değildir. Küçük, hafif dizüstü bilgisayarlar, genellikle daha düşük güçlü, düşük voltajlı işlemciler ve daha küçük bir ekranla donatılmış oldukları için daha büyük modellere üstün pil ömrü sunar.

Yine, bir dizüstü bilgisayarın pilinin ne kadar süreceğini görmek için sitelerdeki  yorumları okuyun. Genel amaçlı bir 15-inçlik dizüstü bilgisayar için beş ila yedi saat, küçük ve oldukça taşınabilir bir dizüstü bilgisayardan sekiz ila on saat veya daha fazla bir süre bekleyebilirsiniz.

10. Depolama

Sonunda, depolamaya başlıyoruz. Bir masaüstü bilgisayarda olduğu gibi, bir SSD dizüstü bilgisayarınızın önyüklemesini daha hızlı hale getirir. Bu sayede çok daha hızlı ve daha fazla duyarlı hissedeceksiniz; dolayısıyla bunu göze almaya değer. Bir masaüstü bilgisayardan farklı olarak, işletim sisteminiz için küçük bir SSD satın alamaz ve kişisel dosyalarınız için ucuz bir sabit diskle yaşayamazsınız.

Dizüstü bilgisayarların büyük çoğunluğu yalnızca bir disk alanına sahiptir, bu yüzden yeterince büyük olduğundan emin olmanız gerekir. Acer Aspire One Cloudbook 14 gibi bazı çok ucuz netbook tarzı dizüstü bilgisayarlar 32GB depolama alanına sahiptir. Bu da Windows 10 ve bazı indirilmiş güncellemeler için yeterli değildir. En az 120GB SSD öneririz ve yalnızca dosyalarınızın çoğunu bulutta saklamanız gerekir.

Dizüstü bilgisayarınız ev kullanımı ve  fotoğraf, müzik depolaması hedefliyse, en az 500GB depolama alanı olan bir model seçmelisiniz. Bazılarının, yavaş bir mekanik sabit disk ile küçük bir SSD ön belleğini birleştiren karma “SSHD” sürücüleri var. Bu sürücüler sık ​​kullanılan verileri depolar; bu nedenle önyükleme sürelerini hızlandırabilir ve en sık kullandığınız programları daha hızlı yükleyebilirler. Büyük bir SSD’ye sahip pc bulamadıysanız iyi bir uzlaşma olurlar.

Günümüzde üst düzey dizüstü bilgisayarlarda PCI-Express (PCIe) standardını kullanan SSD’ler var. Bunlar genellikle düzenli bir SSD’den birkaç kat daha hızlıdır ve performans açısından büyük bir fark yaratabilir.

Yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Küçük yaştan beri bilgisayarla ilgili olan bir bilgisayar mühendisi öğrencisi olarak sizlere yardımcı olabilecek küçük ip uçlarını paylaştım. Sormak istedikleriniz için aşağıya yorum yapabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir