Laptop wifi görmüyor hatası yada laptop wifi bağlanmıyorsa klavye tuşlarında bulunan ”FN” ve ”F” tuşlarına basarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

”FN” tuşuna basılı tutup ardından ”F” basarak sorunu çözebilirsiniz.

Laptop WiFi Görmüyor Hatası Çözümü

laptop wifi görmüyor

Önemli Not: Laptop ile modem arasında oluşan bağlantı sorunları zaman zaman modemden de kaynaklanabilir. Özellikle eski modemlerde Wifi bağlantı problemleri daha yaygın görülür.

Bu nedenle hatanın çözümü öncesinde sahip olduğunuz modeme bir cep telefonu veya bilgisayar ile bağlanarak modemin sağlıklı çalışıp çalışmadığını test edin. Modeminizde ve internet bağlantınızda herhangi bir sorun yoksa yazımızda belirtilen işlemleri yapabilirsiniz.

1- Driver’ları Kontrol Edin

Laptop wifi görmüyor hatasında her laptopta bir Wifi bağlantı kartı yer alır. Bu kartın doğru çalışabilmesi için uygun driver’ın yüklenmiş olması gerekir. Bazı durumlarda ise driver yüklü olsa bile bağlantı problemleri oluşabilir.

Bu nedenle hata çözümünün ilk aşaması, uygun wifi driverının yüklenmesi veya yüklü olan driver’ın güncellenmesidir. İşlemi şu şekilde yapabilirsiniz.

Masaüstünde yer alan Bilgisayarım simgesine sağ tıklayarak Özellikler seçeneğine tıklayın ve açılan pencereden “Aygıt Yöneticisi” seçeneği seçeneğini seçin.

Laptop WiFi Görmüyor

Resimde görüldüğü gibi “Ağ Bağdaştırıcıları” seçeneğini genişletin. Burada yer alan donanımlar arasında Wifi etiketli bir alan bulunuyorsa uygun driver yüklü demektir.

Wifi etiketli donanıma sağ tıklayarak “Sürücüyü güncelleştir” seçeneğine tıklayın.

Driver’ın güncellenmesini bekleyin. (Referans olarak alınan cihazda Intel marka wifi kartı bulunuyor. Bu kart sizin bilgisayarınızda Realtek veya Atheros olabilir.)

Laptop WiFi Görmüyor

Ağ bağdaştırıcıları seçeneği altında başında ünlem işaretli Bilinmeyen Aygıt seçeneği görünüyorsa wifi adaptörü yüklü değil demektir. Bu durumda sürücünün yüklenmesi gerekir.

Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız güncelleştirmeleri denetleyerek en güncel Wifi driverını yükleyebilirsiniz.

Windows 7 kullanıyorsanız bilgisayarınızın üreticisinin web sitesinden seri numaranızı girerek ilgili driverı indirebilirsiniz.

Not: Wifi driverlarını yüklemenin en kolay yolu driver yükleme programlarını kullanmaktır. En iyi driver yükleme programlarına Driver Güncelleme Programları adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2- Wifi Özelliğinin Aktif Olduğundan Emin Olun

Bazen klavye üzerinde yer alan wifi tuşları nedeniyle ağ kartı devre dışı kalabilir. Bu durumda da laptop wifi görmüyor problemi ortaya çıkar. Bu nedenle wifi özelliğinin aktif olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Şu işlemleri yapın;

Win + S tuşuna basarak arama ekranını açın, arama kısmına Wifi yazarak “Wifi Ayarları” seçeneğine tıklayın.

Açılan pencerenin sol tarafında yer alan “Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir” alanına tıklayın.

Bu ekranda bilgisayarınızdaki tüm ağ kartlarının listesini göreceksiniz. Wi-Fi etiketli kart üzerinde devre dışı yazıyorsa sağ tıklayarak “Etkinleştir” seçeneğini seçin.

Laptop WiFi Görmüyor

3- Uçak Modunu Kapatın

Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemleri ile birlikte gelen Uçak Modu, Wifi de dahil olmak üzere bilgisayarın tüm kablosuz bağlantı özelliklerinin kapatılmasını sağlıyor.

Uçak modu açık olduğu zamanlarda laptop wifi görmüyor hatası ile karşılaşırsınız. Uçak modunu kapatmak için;

Sağ altta yer alan kare simgeye tıklayın ve açılan ekranda uçak modu simgesine tıklayarak özelliğin kapatılmasını sağlayın.

Laptop WiFi Görmüyor

Bu yazımızda bilgisayar üzerinden Wifi ağına bağlanmakta sorun yaşayan kullanıcılar için çözüm önerileri sunduk. Bu işlemlere rağmen sorununuz devam ederse, aşağıda yer alan yorum sekmesini kullanarak bizlerden yardım talebinde bulunabilirsin.

Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 10 ay önce

F TUŞU KIRIK