2021 LGS ek kontenjan kapsamındaki yerleştirme sonuçlarına göre liselerin boş kontenjanları ve taban puanları e-okul.meb.gov.tr üzerinden duyuruldu. 2021 LGS sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra öğrencilerin beklediği LGS ikinci tercihlerinin yapılacağı tarihe çevrildi. Peki, LGS ikinci tercihler ne zaman? LGS nakil işlemleri nasıl yapılır? Tüm detaylarına bakalım.

LGS Ek Kontenjan 2021

LGS Ek Kontenjan 2021

Milli Eğitim Bakanlığınca, Liselere Geçiş Sistemi kapsamındaki yerleştirme sonuçlarına göre, liselerin boş kontenjanları ve taban puanları açıklandı.

Liselerin yerleştirme sonuçlarına göre oluşan taban puanları ile boş kontenjanlarına;

LGS Ek Kontenjan 2021 Öğrenmek İçin Tıkla

LGS İKİNCİ TERCİHLER NE ZAMAN?

Liseye Giriş Sınavı, sonuçlarının açıklanmasının ardından istediği liseye yerleşemeyen adaylar, MEB tercih zamanları

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 26-30 Temmuz 2021

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı: 02 Ağustos 2021

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 02-06 Ağustos 2021

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı: 09 Ağustos 2021

LGS NAKİL İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

MEB’in resmi sayfasında belirtilen “Tercih ve Yerleştirme Takviminde” yer alan tarihlerde 2 dönem de gerçekleştirilecektir. Öğrenciler her dönemde; Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için de en fazla 3 okul tercihi yapılabilecektir.

Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci alan okullara, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ya da pansiyonlu okullara yerleşen öğrencilerden okul değiştirmek isteyenlerin, yerleştirmeye esas nakil döneminde tekrar yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih etme zorunluluğu bulunmayacaktır.

Bir ortaöğretim kurumunda kaydı olmayan veya yerleşemeyen öğrencilerin, Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ya da Pansiyonlu Okullar grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması zorunludur.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde Kayıt Alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacaktır.

Tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 okulu Kayıt Alanından seçmek şartıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabileceklerdir.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER