2021 LGS sonuçları açıklanmasının ardından şimdide öğrenciler tatlı bir telaş sardı. LGS tercihleri ne zaman başlayacak? 2022 LGS tercih kılavuzu ve sınav sonuç tarihi ne zaman? LGS sonuçları ve tercih tarihleri için artık söz MEB’de herkes bunu merak ediyor. LGS Tercih Dönemi 2022 ve LGS tercih takvimi tüm detaylarına bakalım.

Liselere Geçiş Sistemi kapsamında 6 Haziran 2022 tarihinde gerçekleştirilen söz konusu sınavın sonuçları MEB takvimine göre 30 Haziran 2021’de “www.meb.gov.tr” internet adresinden ilan edilecek.

Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından e Okul sistemi üzerinden LGS tercihleri başlayacak. Bu arada  LGS tercih işlemleri ile öğrenciler kılavuz bilgilerini göz önüne alarak tercih sıralamalarını yapacak. Peki, LGS tercihleri ne zaman başlayacak? İşte, 2022 LGS tercih kılavuzu detaylarına bakalım.

LGS Tercih Dönemi 2022 | LGS Tercih Takvimi

LGS Tercih Donemi

2022 LGS sonuçları bugün açıklandı. LGS tercihleri ile ilgili detaylar merak ediliyor. Liseye gidecek binlerce 8. sınıf öğrencisi bugün açıklanacak sınav sonuçlarının ardından lise tercihleri için kritik sürece başlayacak. Peki, LGS tercih kılavuzu yayınlandı mı?

LGS Tercihleri Başladı Mı?

2022 LGS tercih tarihleri öğrencilerin gündeminde yer almaya devam ediyor. Diğer yandan ise 6 Haziran tarihinde organize edilen söz konusu sınav geçen yıl olduğu gibi 2021 yılında da iki oturum halinde gerçekleştirildi sınavda öğrencilere hepsi çoktan seçmeli toplam 90 soru soruldu.

Öğrenciler, aldıkları puan ve yüzdelik dilimler doğrultusunda LGS tercihlerini gerçekleştirecekler. Öğrenciler lise taban puanlarını inceleyecek ve başarı sırasına göre tercihlerini e-Okul üzerinden yapacak. 2022 LGS tercihlerinin 30 Haziran’dan sonra başlaması bekleniyor.

LGS TERCİHLERİ NASIL VE NEREDEN YAPILIR?

LGS tercih işlemi bireysel olarak https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi mezun olduğu okuldan veya herhangi bir resmî ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüğünden yapılabilecektir.

Sınavlı okullarda öğrenci kontenjanı 174 bin 160 Açıklanan kılavuzun ekinde merkezî sınavla öğrenci alacak Anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları ve özel program ve proje uygulayan ortaöğretim kurumları da yer aldı. Açıklanan listeye göre Türkiye genelinde 2 bin 60 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci yerleştirilecek.

LGS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

LGS sonuçlarının açıklandı LGS tercih kılavuzunun yayınlanmasıyla detaylara ulaşacak. LGS tercih robotu ile tercih işlemlerini yapabilecek. Tercihler Meb.gov.tr ve e okul üzerinden olacak.

LGS lise taban puanları 2022 LGS tercihleri ne zaman başlayacak? LGS yüzdelik dilimleri ve kontenjanları açıklandı mı?

Sonuçların açıklandı tercih dönemi başlayacak. Peki, LGS 2022 lise taban puanları açıklandı mı? LGS tercihleri ne zaman başlayacak?

Yüz binlerce öğrenci LGS sonuçları açıklandı. Aynı zamanda tercih kılavuzu yayımlanacak ve tercihler de başlayacak. LGS taban ve tavan puanları ile kontenjanları günün en çok araştırılanları arasında yer alıyor.

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

LGS sonuçlarının 30 Haziran’da ilan edildi. Tercih kılavuzu da yayımlanacak ve tercihler de başlamış olacak. Geçtiğimiz sene LGS sonuçları 16 Temmuz’da açıklanmış, tercih süreci ise 20 Temmuz’da başlamıştı.

LGS 2022 LİSE TABAN PUANLARI AÇIKLANDI MI?

Lise taban puanları 2022, LGS sonuçlarının ardından tercih yapacak olan öğrencilerin gündeminde yer almaya başladı. Yaşadığı bölgedeki okulların puanlarını ve yüzdelik dilimlerini baz alacak olan öğrenci ve veliler 2022 yüzdelik dilim ve lise taban puanlarına odaklandı.

LGS tercih robotundan yüzdelik dilimlerine göre yapılacak olan tercih işlemleri, MEB’in açıklayacağı tarihe göre belirlenecek. LGS taban ve tavan puanları ile lise kontenjanları henüz açıklanmış değil. E-okul üzerinden yüzdelik dilimlerin de duyurulması bekleniyor.

LİSE TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

LGS kapsamındaki merkezi sınav kılavuzuna göre, Türkiye genelinde 2 bin 60 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci yerleştirilecek. Bu kapsamda, sınavla öğrenci alan okullara toplam 174 bin 160 öğrenci alınacak.

Anadolu liselerine 56 bin 396, fen liselerine 36 bin 980, sosyal bilimler liselerine 10 bin 142, Anadolu imam hatip liselerine 36 bin 712, mesleki ve teknik Anadolu liselerine 33 bin 930 kontenjan ayrıldı.

YÜZDELİK DİLİM NEDİR?

Yüzdelik dilim, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınav sonuçlarına göre değerlendirme kriterleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Yüzdelik dilim, öğrencinin ülke genelinde ya da bulunduğu şehirde kaçıncı sırada olduğunun yüzde olarak ifade edilmesidir.

Örneğin, 1 milyon 300 bin öğrencinin girdiği bir sınavda 104 binlik bir sıralamaya sahip olan öğrenci ülke genelinde yüzde 8’lik dilimde yer almaktadır. Tüm Anadolu liseleri taban puan ile birlikte en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimlerini de açıklıyor.

MEB TERCİH ROBOTU EKRANI


Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 1 sene önce

Site yönetimi bu kadar mı düştünüz dandik bir bilgi için 4 sayfa metin taradım. Aynı şeyleri defalarca yazmışsınız. Kendinizden bıktırıyorsunuz insanları