LGS sonuçları açıklandıktan sonra öğrencilerin en çok araştırdığı konuların başında tercihler gelmektedir. Doğru tercihi yapmak isteyenler yüzdelik dilimleri ve okulları nasıl sıralayacaklarını merak ediyorlar. MEB lise tercih robotu 2021 ekranı açıldı mı? LGS tercih robotu nasıl kullanılır? LGS Tercih Robotu MEB işte detayları.

LGS Tercih Robotu MEB

LGS sonuçları açıklandı. Diğer yandan ise LGS kapsamındaki merkezi sınav kılavuzuna göre, Türkiye genelinde 2 bin 60 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci yerleştirilecek. Öğrenciler en doğru tercihi nasıl yapacaklarını araştırıyorlar. LGS tercih robotu nasıl kullanılır? İşte tüm merak edilenler…

Milli Eğitim Bakanlığı, ilk defa 2019’da oluşturduğu ve öğrencilerin tercihlerinde rehberlik etmesi amacıyla hazırladığı yüzdelik dilimlerine göre tercih robotunu güncelliyor. Öğrenciler, bu robotu kullanarak istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görebiliyor.

LGS TERCİH ROBOTU NASIL KULLANILIR?

Liselere Geçiş Sınavı’nın açıklanmasıyla birlikte öğrenciler tercihlere yöneldi. MEB tarafından geliştirilen K12Net Tercih Robotu, LGS tercih döneminde öğrencilerin en çok araştırdığı konuların başında geliyor.

Fen, Sosyal Bilimler, Anadolu Lise taban puanlarını öğrenmek isteyen öğrenciler MEB LGS tercih robotu sistemine giriş yapmak istiyor. Öğrenciler, bu robotu kullanarak istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görebiliyor. Peki lise tercihleri ne zaman ve nereden yapılacak? MEB tercih robotu nasıl kullanılır?

meb tercih robotu 2021

LGS TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ

MEB LGS TERCİH ROBOTU 

MEB TERCİH ROBOTU EKRANI

https://eokulyd.meb.gov.tr/logineokul.aspx (E Okul Anasayfa Ekranı)

http://www.meb.gov.tr/YerlestirmeKilavuzu2021.pdf (Klavuz)

MEB LİSE TERCİH ROBOTU 2021 EKRANI AÇILDI MI?

MEB lise tercih robotu 2021 ekranını kullanıma açar açmaz haberimizin içerisine eklenecektir.

LİSE YERLEŞTİRMELERİ NASIL OLACAK?

LGS’ye giren öğrenciler “Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullara”, sınava girmeyenler ise “Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar” için tercih yapabilecek.

Sınava katılmayanlara “Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar” tercih ekranı açılmayacak. Milli Eğitim Bakanlığı, puanıyla bir okula giremeyen öğrenciyi sınavsız tercih ettiği yerleri dikkate alarak yerleştirecek. Bu noktada önemli olan adres olacak.

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Geçtiğimiz sene LGS sonuçları 16 Temmuz’da açıklanmış, tercih süreci ise 20 Temmuz’da başlamıştı. 2020 yılı kaynak alındığında 2021 LGS tercihlerinin de temmuz ayının ilk haftasında başlaması bekleniyor.

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN?

Geçtiğimiz sene LGS sonuçları 16 Temmuz’da açıklanmış, tercih süreci ise 20 Temmuz’da başlamıştı. 2020 yılı kaynak alındığında 2021 LGS tercihlerinin de temmuz ayının ilk haftasında başlaması bekleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2021 Liselere Geçiş Sistemi tercih ve yerleştirme kılavuzu “meb.gov.tr” adresinden paylaşılacak. Kılavuzun yayınlanması ardından öğrenciler, belirtilen tarih aralığında tercih işlemlerini gerçekleştirebilecek.

LGS TERCİHLERİ 2021

LGS’ye giren öğrenciler “Merkezî Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullara”, sınava girmeyenler ise “Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar” için tercih yapabilecek. Sınava katılmayanlara “Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar” tercih ekranı açılmayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, puanıyla bir okula giremeyen öğrenciyi sınavsız tercih ettiği yerleri dikkate alarak yerleştirecek. Bu noktada önemli olan adres olacak.

2021 LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

30 Haziran’da sınav sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından tercih kılavuzu yayınlanacak. Liselere Geçiş Sistemi kapsamında okul tercihleri alınacak. Öğrenciler; Merkezi Sınav Puanı İle Öğrenci Alan Okullar, Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ve Pansiyonlu Okullar olmak üzere 3 grupta tercih yapacak.

LGS TERCİH KILAVUZU NEREDEN YAYINLANACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı, 2021 Liselere Geçiş Sistemi tercih ve yerleştirme kılavuzu “meb.gov.tr” adresinden paylaşılacak. Kılavuzun yayınlanması ardından öğrenciler, belirtilen tarih aralığında tercih işlemlerini gerçekleştirebilecek.

KONTENJAN SAYISI AÇIKLANMIŞTI

LGS kapsamındaki merkezi sınav kılavuzuna göre, Türkiye genelinde 2 bin 60 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci yerleştirilecek. Bu kapsamda, sınavla öğrenci alan okullara toplam 174 bin 160 öğrenci alınacak. Anadolu liselerine 56 bin 396, fen liselerine 36 bin 980, sosyal bilimler liselerine 10 bin 142, Anadolu imam hatip liselerine 36 bin 712, mesleki ve teknik Anadolu liselerine 33 bin 930 kontenjan ayrıldı.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER