Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

LGS Tercihi Nasıl Yapılır?

2022 LGS Tercih Yapma Ekrani

 

LGS tercihleri online olarak E-Okul aracılığıyla gerçekleşecek.

Öğrenciler, kendilerine tanınan tercih haklarından faydalanarak adrese dayalı okullar ve yüzdelik dilime göre okullar arasından tercih robotu aracılığıyla seçimini yapacak.

Yapılan tercihler muhakkak okul yönetimine onaylatılmak zorunda olacak. Peki, LGS tercihleri nereden ve nasıl yapılacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

LGS tercihleri E-Okul üzerinden yapılacak. Öğrenciler, ilk olarak Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapacaklar.

Yerel yerleştirme tercihlerinden ilk 3 okulu Kayıt Alanından seçmek şartıyla öğrenciler en fazla 5  okul tercihinde bulunabilecekler.

Yapılan tercihlerde; aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 okul seçilebilecek.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, istemeleri hâlinde merkezî sınavla öğrenci alan okullar için açılacak Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla 10 okul;

Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla 5 okul olmak üzere toplamda 20 okul tercihinde bulunabilecek.

Sınava katılmayan öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar tercih ekranı açılmayacaktır.

LGS TERCİH EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Yerel yerleştirme tercih ekranında okullar; Yeşil renk, “Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir.

Mavi renk, “Komşu Kayıt Alanında” öğrenci için ikamet adresine göre Komşu Kayıt Alanında yer alan okulları belirtir.

Kırmızı renk, “Diğer” ise öğrenci için ikamet adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarında bulunan okulları belirtir.

Yerleştirmeye esas nakiller, “Tercih ve Yerleştirme Takviminde” belirtilen tarih ve sürelerde 2 dönemde yapılacaktır.

Her dönemde; Merkezî Sınav Puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3 , yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için de en fazla 3 okul tercihi yapılabilecektir.

Merkezî Sınav Puanı ile öğrenci alan okullara, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ya da pansiyonlu okullara yerleşen öğrencilerden okul değiştirmek isteyenlerin, yerleştirmeye esas nakil döneminde tekrar yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih etme zorunluluğu bulunmayacaktır.

LGS TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ

lgs tercih robotu 2021

Lise tercihleri e okuldan nasıl yapılır?

İlk olarak https://e-okul.meb.gov.tr/logineokul.aspx# adresine giriş yapılır. Daha sonra öğrencinin T.C. Kimlik nosu ve öğrenci numarasıyla sisteme giriş yapılmalıdır. Daha sonrasında ise öğrencinize özel bazı bilgiler girilir ve fotoğraf seçilir.

LGS Tercih Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

Tercih işlemi öğrenci ve velisi tarafından https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır.

  • İlk olarak https://eokul.meb.gov.tr adresine girin.
  • Daha sonra TC nizi girin. Oku numaranızı girin.
  • Yerel Yerleştirme Tercihlerine tıklayıp tercihini yapın.

Screenshot 4

  • Daha sonra sağ kısımda güvenlik kodu çıkıyor onu kaydedin, artık onunla sisteme giriş yapacaksınız.
  • Son olarak devam tıklayın tercih ekranı karşınıza gelecektir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER