Milli Eğitim Bakanlığı’nca 10 Ağustos Pazartesi günü saat 10.00’da erişime açılan LGS yerleştirme sonuçları MEB’in www.meb.gov.tr internet sitesinden sorgulanacak. Peki LGS lise tercih ve yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? bakalım.

Lise yerleştirme sonrası tercihleri gelmeyenler, 2. tercih dönemi olarak da isimlendirilen 1. nakil sürecindeki boş kontenjanları beklemeye başladı.

LGS Lise Tercih ve Yerleştirme Sonuçları Tarihi ve 2. Tercihler

Lgs Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanıyor?

Diğer yandan 10 Ağustos ile 14 Ağustos arasında yapılacak olan 1. nakil sırasında yerleşemeyen öğrenciler, 2. nakil sürecini bekleyecek.

Ayrıca  LGS tercih sonuçları için açıklama yapan MEB, yerleşen öğrencilerin yaklaşık yarısının yüzde %53,76 Merkezî Sınav Puanı, 390 ve 500 puan aralığında yer aldığını duyurdu.

LGS tercih sonuçları kapsamında, lise yerleştirme sonucunda MEB tarafından duyurunun hemen ardından erişime açıldı.

1 milyon 472 bin 88 öğrencinin katılım sağladığı LGS sınavının hemen ardından tercih süreci 29 Temmuz tarihinde tamamlanmıştı.

MEB tarafından 10 Ağustos Pazartesi günü açıklanacağı duyurulan LGS tercih sonuçları, saat 09.00 itibariyle öğrencilerin erişimine açıldı.

Öğrenciler, TC Kimlik Numaralarıyla sonuçları görüntüleyebilecek. Sonuçların ardından 2. tercih olarak da adlandırılan 1. nakil dönemi resmen başlamış olacak.Peki, lise yerleştirmelerinin yapıldığı LGS tercih sonuçları ekranı kısmına bakalım.

LGS Tercih Sonuçları Saat Kaçta Açıklanacak?

LGS tercih sonuçları 10 Ağustos tarihinde www.meb.gov.tr adresinden hatırlanacağı üzerine açıklandı. Diğe yandan yerleştirmeye esas nakil tercihleri ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takvimi doğrultusunda dönem halinde alınacak.

Ayrıca yerleştirmeye esas nakil sonuçları her nakil döneminin sonunda, 17 Ağustos 2020 ve 24 Ağustos 2020 tarihlerinde ilan edilecek.

Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarına başvurmaları halinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 24-26 Ağustos 2020 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecek.

Lise nakil işlemleri ise LGS tercih sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından başlayacak. Bu arada yerleştirmeye esas 1. nakil tercih başvuruları 10-14 Ağustos tarihleri aralığında alınacak. Diğer yandan ise yerleştirmeye esas 1. nakil sonuçları 17 Ağustos tarihinde açıklanacak.

2. nakil başvuruları ise 17 Ağustos ve 21 Ağustos tarihleri aralığında alınacak. Dahası sonuçlar 24 Ağustos’ta duyurulacak.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!