LGS süreci tüm hızı ile devam ediyor. Lise 1. ve 2. nakil işlemleri ne zaman? Lise 1. ve 2. nakil başvurusu nasıl yapılıyor? sorularının öğrenciler tarafından araştırılıyor. Öğrencilerin gözü konuya ilişkin yapılacak açıklamaya çevrildi. Bu arada nakiller geçen yıl olduğu gibi bu sene de iki dönemde gerçekleştirilecek.

Milyonlarca öğrenci Lise 1. ve 2. nakil işlemleri ne zaman? Lise 1. ve 2. nakil başvurusu nasıl yapılıyor? sorusunun cevabını merak ediyor. Yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrencilerin yada okula yerleşemeyen öğrencilerin, nakil başvurusunu açıklanan tarihlerde yapması gerekiyor.

Lise 1. ve 2. Nakil İşlemleri Ne Zaman?

Lise 1. ve 2. Nakil Islemleri Ne Zaman

LGS 1. nakil tercih başvurularının 26 ile 30 Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılacağı açıklandı. Nakil sonuçlarının ise 2 Ağustos’ta açıklanacağı belirtildi.

Nakil başvurusunda bulunmak isteyenler işlemlerini e-devlet üzerinden yapabilir.

MEB Öğrenci Nakil İşlemi İçin Tıklayın

  • İlk olarak sol kısımda “Kamu Kurumları” kısmını seçin.
  • Ardından sağ kısımdaki “Milli Eğitim Bakanlığı” seçeneğine, sonrasında da “MEB Öğrenci Nakil İşlemleri” seçeneğine tıklayın.
  • Daha sonra velisi olduğunuz öğrencilerin listelendiği sayfa açılır.
  • Nakil yapmak istediğiniz öğrenciyi seçin ve “Veli Nakil Sistemine Bağlan” kısmına tıklayın.
  • Son olarak “Evet” seçeneğine tıkladıktan sonra hangi kuruma nakil yapmak istiyorsanız “Kurum” kısmından seçip başvuruyu kaydedin.

MEB nakil takvimi:

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 26-30 Temmuz 2021

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı: 02 Ağustos 2021

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması: 02-06 Ağustos 2021

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı: 09 Ağustos 2021

Lise 1. ve 2. Nakil Başvurusu Nasıl Yapılır?

2 dönemde gerçekleştirilecek nakil işlemlerinde her dönemde, merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3 tercih yapabilir. Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için de en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek.

Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacak.

Tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecek. Tercihlerde aynı okul türünden en fazla 2 okul seçilebilecek.

LİSE NAKİL ŞARTLARI NELER?

Her dönemde, merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3 olacak. Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için de en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek.

Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacak.

Diğer yandan ise tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecek. Tercihlerde aynı okul türünden en fazla 2 okul seçilebilecek.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER